Náhrobek sbormistra Ivana Sedláčka bude připomínat rozložení hlasů

Brno, 28. února 2024 - Na čestné pohřebiště Ústředního hřbitova v Brně budou uloženy ostatky sbormistra, dirigenta a zakladatele pěveckého sboru Kantiléna Ivana Sedláčka. Náhrobku dá podobu akademický sochař Jiří Sobotka, jehož návrh dnes na své schůzi potvrdili radní.

nahrobek sedlacek zdroj tis mmb

Náhrobek bude zhotoven podle návrhu akademického sochaře Jiřího Sobotky, který se jako jeden z pěti zúčastnil veřejné zakázky malého rozsahu a byl vybrán odbornou komisí. Její závěry následně posvětili radní města Brna. Tvorba náhrobku bude stát 200 000 korun včetně DPH. Ostatky sbormistra Ivana Sedláčka a jeho ženy Karly Sedláčkové budou uloženy na čestné pohřebiště H5e, konkrétně na hrobové místo č. 24.

„Občas zapomínáme, jak moc nás ovlivnily autority z dětství a dospívání. Ivan Sedláček patřil mezi ně. Dlouhá léta učil o kráse hudby generace brněnských dětí a mnohým tím změnil a nasměroval celý život. I díky němu se nyní všichni těšíme z hlasu Magdaleny Kožené, která začínala ve sboru Kantiléna. Proto jsem ráda, že této výjimečné osobnosti Brno může tímto způsobem vzdát poslední hold,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Návrh Jiřího Sobotky svou originalitou a kreativitou jednoduše a hravě vystihuje životní příběh Ivana Sedláčka. Odstupňovaná podesta a jednotlivé kamenné koule odkazují k rozestavení zpěváků ve sboru.“

Ivan Sedláček se narodil 15. dubna 1932 a zemřel 20. července 2023. Celý život se věnoval vedení sboru. Kantiléna, kterou založil, se stala výběrovým tělesem a získala národní i mezinárodní renomé a řadu úspěchů na soutěžích. Tento sbor vedl až do roku 2006, kdy na začátku 50. sezony odešel z jeho vedení. Ivan Sedláček však dále zůstával aktivní a působil jako člen soutěžních porot, přednášel na sbormistrovských seminářích a byl rádcem pro mladé umělce a studenty. Za svoji dlouholetou kvalitní a profesionální práci byl několikrát oceněn. V roce 1989 získal Cenu Františka Lýska, v roce 2002 Cenu Bedřicha Smetany, v roce 2012 Cenu Jihomoravského kraje, v roce 2021 Cenu města Brna a v roce 2022 od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy (1. stupeň) a od ministra kultury Martina Baxy medaili Artis Bohemiae Amicis.

Zdroj a foto: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...