Ubil novorozenou dcerku, odsedí si za to 18 let ve vězení

Brno, 25. října 2011 (MEDIAFAX) - Osmnáct let ve vězení stráví Vlastimil Suchánek, který loni v březnu ubil vlastní dvouměsíční holčičku v peřince, protože jej obtěžovala pláčem. Verdikt Krajského soudu v Hradci Králové a Vrchního soudu v Praze nyní potvrdil i Nejvyšší soud, řekl v úterý mluvčí NS Petr Knötig. "Dovolání muže odmítl Nejvyšší soud bez veřejného jednání," řekl Knötig s tím, že k odůvodnění svého rozhodnutí se soud vyjádří až poté, kdy je obdrží účastníci jednání.

Pouta-detail-KT

Kromě Suchánka je ve vězení i jeho manželka Anna, která si podle pravomocného rozsudku odpykává tři roky vězení za týrání novorozeného děvčátka. Manželé z Náchodska dvouměsíční Kristýnku podle rozsudku týrali od poloviny února do konce března loňského roku.

Osudného večera, 18. března 2010 nezaměstnaný recidivista Suchánek bil holčičku přes peřinku rukou a způsobil jí tak zlomeniny lebeční klenby, krvácení mezi mozkové obaly a zhmoždění mozkové tkáně. Novorozeně pak 23. března zemřelo.

"Když například drnčí budík a dáte jej pod polštář, tak taky není slyšet. Balil jsem ji do péřové deky na maximálně pět až deset minut. Když se ztišila, tak jsem ji rozbalil a když začala znovu brečet, zase jsem ji zabalil," uvedl obžalovaný s tím, že dítě občas plácl přes plíny a přes peřinu, aby se rozplakala a unavila se tím.

Podle státní zástupkyně Hany Flídrové měla na týrání podíl i matka novorozeněte.

"V obdobných případech, které jsem řešila, kdy otec nebo nevlastní otec týral dítě, vždy se to dělo v nepřítomnosti nebo bez vědomí matky dítěte. V tomto případě matka dítěte byla přítomna a nejenže nezabránila jednání svého manžela, ale dokonce posléze se začala obdobným způsobem vůči svému dítěti chovat," uvedla Flídrová s tím, že případ je výjimečný i tím, že šlo o čerstvě narozené dítě ve věku od čtyř do osmi týdnů.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...