Ústavní soud uznal stížnost ženy, která měla platit soudům kvůli exekuci matčina přítele

Brno, 4. června 2012 (MEDIAFAX) - Ústavní soud v pondělí zrušil usnesení brněnského krajského soudu, který nepřiznal nárok na náhradu řízení před soudy ženě, jež měla platit soudům kvůli exekuci matčina přítele. Případ jsme vrátili k novému projednání, řekla  mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Penize-predrazeno2-250

"Stížnost stěžovatelky jsme uznali z toho důvodu, že postup krajského soudu je neospravedlnitelný z hlediska dobrých mravů," uvedla Pelcová.

Stěžovatelka se ohrazovala proti usnesení vydaném v řízení o vyloučení věcí z exekuce. Kvůli problémům matčina přítele přišel exekutor do bytu stěžovatelky, avšak ta namítala, že povinný se v jejím bytě nezdržuje, nemá tam věci ani bydliště, což doložila rozhodnutím městského úřadu. "Soudní vykonavatel prohlásil, že nic na místě řešit nebude a žena si má podat návrh na vyškrtnutí sepsaných věcí u exekutora. Ten ale posléze její návrh zamítl," vysvětlila Pelcová.

U Okresního soudu v Blansku žena v řízení o vyloučení věcí z exekuce uspěla, avšak krajský soud usnesením změnil výrok tak, že žádnému z účastníků nenáleží nárok na náhradu řízení před soudy. V rozhodnutí namítal, že stěžovatelka měla návrh na vyloučení předložit dříve a ne se obhajovat až u soudního řízení, které se týkalo movitých věcí, na něž prokazovala vlastnické právo.

Stěžovatelka se ohradila s tím, že soud zasáhl do jejího práva vlastnit majetek, práva na spravedlivý proces a rovněž do jejího legitimního očekávání, že pokud obhájí své porušené právo, nebude nucena platit náklady řízení. Ústavní soud jí dal za pravdu.

Lenka Horáková

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...