Soud poslal Onderkovou-Pojerovou za vraždu politika Vytopila na 15 let do vězení

Brno, 26. října 2012 (MEDIAFAX) - Na 15 let do vězení poslal v pátek Krajský soud v Brně Radku Onderkovou-Pojerovou (46) za vraždu židenického místostarosty Aleše Vytopila. Její exmanžel Filip Onderka (38) stráví za mřížemi za nadržování 3,5 roku.

vezeni250

Verdikt vynesl soudce Tomáš Kurfiřt. Soud uznal ženu vinnou z vraždy, muže z nadržování k vraždě. "Obžalovaná si trest odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou, obžalovaný ve věznici s ostrahou," uvedl Kurfiřt.

Podle něj politika zavraždila právě Onderková střelou do hlavy z pistole. Onderka jí tělo pomáhal odklidit. Soud přihlédl na výpověď Onderky, který za vražedkyni označil exmanželku. "Jeho výpověď byla ve spojitosti s důkazy věrohodná," vysvětlil Kurfiřt.

Naopak výpověď obžalované důvěryhodná nebyla. Ačkoliv tvrdila, že se s poškozeným nikdy nesešla, kriminalisté v případu zajistili její pachové stopy. Na klíčích také nosila kulku, která Vytopila nejspíš zabila. Laboratoř na ní prokázala biologickou stopu zavražděného.

Onderková-Pojerová po skončení hlavního líčení vinu odmítla. "Nestřílela jsem," řekla médiím s tím, že její odsouzení je justiční omyl.

Státní zástupkyně Iveta Eichlerová navrhovala oběma obžalovaným trest okolo 15 let. Obhájci naopak požadovali zproštění.

Vražda se stala loni 9. září v Mariánském údolí u parkoviště nedaleko brněnské výletní restaurace Eldorádo. Politik zemřel na následky střely do hlavy. Zakopané tělo našla policie u silnice mezi Ivančicemi a Polanskou. Chyběla mu hlava, kterou kriminalisté dosud nenašli.

Státní zástupkyně Iveta Eichlerová i obhájkyně obžalované Hana Klímová podaly odvolání. Onderka se vzdal práva na odvolání. "S rozhodnutím soudu nesouhlasím, protože je postaveno pouze na výpovědi obžalovaného Onderky," řekla Klímová.

"Odvolání jsem podala z toho důvodu, že obžalované považuji za spolupachatele," sdělila Eichlerová.

Lenka Horáková, Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...