Šéf festivalu Cinema Mundi: Mladí lidé posunou festival správným směrem

Brno, 21. ledna 2011 - Brněnský filmový festival Cinema Mundi, jehož druhý ročník potrvá od 2. do 9. března, má obrovský potenciál hlavně v tom, že se neuzavírá do sebe a do červených koberců, ale otevírá se mladým lidem. V rozhovoru pro agenturu Mediafax to ve čtvrtek řekl jeho ředitel Josef Čadík.

cinema-mundi

Red.: Kolik snímků jste letos pro návštěvníky festivalu Cinema Mundi připravili?

J. Č.: Máme dojednáno 50 zahraničních snímků, které soutěží o Oscara. Dovezeme je sem do České Redubliky, do Brna, a ukážeme je všem divákům, kteří budou mít zájem.

Red.: Uvedete i komedie Králova řeč s Colinem Firthem, která patří mezi velké favority letošních Oscarů. Chystáte návštěvu některého z představitelů tohoto filmu?

J. Č.: Při své drzosti a při svém štěstí se třeba stane, že přijede anglická velvyslankyně a bude ji to tu sympatické a zavolá hlavnímu představiteli a řekne: Hele, nechceš za mnou přijet do Brna? A on řekne, tak proč bych se do Brna nepodíval? To bych si přál. Poznal jsem lidi od filmu, oni jsou mnohdy nepochopitelně naklonění čemukoliv a třeba budou nakloněni začínajícímu festivalu na Moravě.

Red.: Na jaké hosty se mohou už s jistotou návštěvníci letošního ročníku těšit?

J. Č.: Letošní ročník festivalu bude mít vzácné hosty a jedním z těch nejvzácnějších bude Jiří Menzel. Je to asi řízením osudu, že tento rok je 45. výročí, kdy byl natočen film Ostře sledované vlaky, za který získal Oscara. Přijede s celou delegací (Václav Neckář, Jitka Zelenohorská, Naďa Urbánková – pozn. red.).

Red.: Jak bude vypadat zahajovací ceremoniál?

J. Č.: Proběhne opět na náměstí Svobody. Přál bych si, aby byl na pódiu moderátor Jaroslav Dušek, Jiří Menzel se svými kolegy, aby přišel Bolek Polívka, kterému předám jako prvnímu slovo. Doufám, že to bude skvělá zábava, že se lidé budou bavit a že to bude dobrý začátek festivalu.

Red.: Chystáte nějakou spolupráci se základními a středními školami?

J. Č.: Festival připravuje pár dříve narozených lidí, ale většinou to dělají mladí. Jsem jim nesmírně vděčný za jejich odvahu, pracovitost a nasazení. Loni šel Miguel Littín (chilský režisér - pozn. red.) na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity a říkal, že tento festival, i když teprve začíná, má obrovský potenciál. Hlavně v tom, že se neuzavírá do sebe a do červených koberců, ale otevírá se právě mladým lidem. Proto jsme si řekli, společně s Českou televizí, že zadarmo a za symbolické vstupné budeme hrát oscarové filmy. Jsem zvědavý, jakým způsobem na to zareagují základní a střední školy.

Red.: Co si od vstřícnosti k mladým divákům slibujete?

J. Č.: Samozřejmě si tím vychováváme diváky. Pokud budou spokojeni, tak pevně věřím, že si to mezi sebou řeknou. A jestli se nám tohle podaří, tak přijde zákonitě větší zájem. Právě mladí nám festival posunou tím správným směrem, v tom vidím také veliké plus.

Michal Vanác

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...