Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Amadeus 2011

Brno, 9. února 2011 - Ve dnech od 17. do 19. února se v Besedním domě v Brně uskuteční XVIII. ročník mezinárodní mozartovské soutěže pro mladé klavíristy do 11 let. Soutěž se letos koná poosmnácté. Inspiračním zdrojem a podnětem k pořádání této soutěže je dávná událost brněnské kulturní historie, koncert jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta v divadle Reduta 30.  prosince 1767. 

piano

Titul laureáta soutěže získávají nositelé 1., 2. a 3. ceny i čestných uznání v každé kategorii. Dále může porota udělit tyto zvláštní ceny: Absolutní vítěz , Cena za nejlepší interpretaci skladby W. A. Mozarta, Nejlepší český účastník, Nejlepší brněnský účastník, Mimořádná cena poroty za nejlepší výkon v kategorii I. - III. a Čestné uznání nejmladšímu účastníkovi soutěže. Zvláštní ocenění je pak udělováno za úspěšnou přípravu žáků nejúspěšnějším pedagogům.

Soutěží prošlo od počátečního ročníku již více než tisíc pět set nadaných dětí z desítek zemí Evropy a Asie. Do letošního XVIII. ročníku se přihlásilo 56 účastníků. I když mnozí z dětských soutěžících prokazují naprosto mimořádnou sílu svého talentu, Amadeus není výlučnou prezentací úzkého okruhu tzv.„zázračných dětí“. Cílem soutěže naopak byla a stále zůstává široká podpora rozvoje dětských talentů. Atmosféra soutěže je přátelská, neformální, stresující faktory jsou omezovány na minimum. Cílem je poznání a porovnání rozdílných metod a výsledků výuky, způsobů interpretace, ověření si vlastních schopností. Nejlepším soutěžícím se soutěž Amadeus stává již tradičně odrazovým můstkem k zahájení bohaté hudební kariéry.  

XVIII. ročník soutěže je stejně jako v uplynulých letech volně přístupný veřejnosti. Je možno navštívit soutěžní klání ve čtvrtek 17. 2. a v pátek 18. 2. 2011 v koncertním sále Besedního domu, stejně jako závěrečný koncert laureátů v sobotu 19. února 2011 v 15.00 hodin v Besedním domě, na němž zahrají vítězové všech šesti soutěžních kategorií.

Význam soutěže daleko přesahuje regionální měřítko a díky stálé podpoře ze strany vrcholných představitelů statutárního města Brna a Jihomoravského kraje výrazně přispívá ke zviditelnění Brna jako vysoce funkční středoevropské kulturní křižovatky.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...