Reduta se probojovala mezi nominace na Cenu Alfréda Radoka

Praha, 16. února 2011 - Mezi nominovanými na Ceny Alfréda Radoka dominují hry z pražských divadel Muž bez minulosti a Věc Makropulos. Nominace ve středu vyhlásil šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král. V kategorii Inscenace roku jsou nominovány divadelní hry Spílání publiku (Divadlo Komedie), Muž bez minulosti (Dejvické divadlo Praha) a Korespondence V+W (Národní divadlo Brno - Divadlo Reduta).

Div.kav

Mezi nominované v kategorii Česká hra kritici vybrali inscenace Očištění (Jihočeské divadlo České Budějovice), Kauza Médeia (A studio Rubín), Noc oživlých mrtvol (Klicperovo divadlo Hradech Králové) a Prase aneb Václav Havel´s Hunt For a Pig (Divadlo Husa na provázku Brno).

Za nejlepší ženský herecký výkon jsou nominovány Marie Málková za roli Gity Lauschmannové (Peníze od Hitlera), Ivana Uhlířová jako Alžběta (Víra, láska, naděje) a za roli Nory Kateřina Winterová (Co se stalo, když Nora opustila manžela).

Do kategorie Nejlepší mužský herecký výkon byli nominováni Vladimír Hauser za roli Hordubala (Hordubal), David Novotný za roli Muže (Muž bez minulosti) a Jiří Štěpnička jako Raymond (Blackbird).

Dejvické divadlo, Klicperovo divadlo Hradec Králové a Divadlo Komedie získalo nominace v kategorii Divadlo roku. Cenu za nejlepší scénografii mohou získat Marek Cpin (Macbeth), Svatopluk Sládeček (Korespondence V+W) nebo dvakrát nominovaný Robert Wilson (Věc Makropulos, Káťa Kabanová).

Mezi kandidáty na cenu za nejlepší hudbu jsou vybráni Aleš Březina (Věc Makropulos), Pavel Fajt (NoD Quijote) a Miloš Orson Štědroň (Lamento/"Z tance v prach a opět do tance").

Talentem roku se mohou stát režisér Štěpán Pácl, režisérka Anna Petrželková či režisérka a scénografka Kamila Polívková.

V anonymní dramatické soutěži se o cenu utkají texty - Závrať, Kosatky, Žalov, Homo Haber, Pan Myš a Rodinné Blues. "Letos máme rekordní počet textů. Přišlo jich za celou dobu vůbec nejméně. Ve finále je celkem šest textů, z nichž jsou čtyři ze Slovenska," uvedla Petra Marková z pořádající společnosti Aura - Pont.

Slavnostní předávání Cen Alfréda Radoka za rok 2010, které budou moderovat Martin Pechlát a Jiří Černý, se bude konat 5. března od 16.30 v pražském Divadle Komedie.

Záznam z předávání cen odvysílá Česká televize na svém druhém programu 12. března od 20 hodin. Délka záznamu bude 40 minut a větší prostor bude věnován rozhovorům s vítězi.

V loňském roce cenu pro nejlepší inscenaci získala hra Vojcek od režiséra Daniela Špinara. Dalšími loňskými laureáty byli Martin Pechlát, Kateřina Burianová nebo Vojtěch Dyk. Ceny Alfréda Radoka uděluje každoročně Nadační fond Cen Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aupra – Pont a časopisem Světa a divadlo. Ceny v sobě zahrnují dramatickou soutěž – ocenění textu nejlepší původní české divadelní hry. Tato kategorie navazuje na Cenu Nadace Alfréda Radoka, která byla udělována v letech 1992 – 1998.

Druhou část cen tvoří v inscenačních kategoriích – inscenace roku, nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší mužský herecký výkon, divadlo roku, původní česká hra, scénografie, hudba a talent.
Inscenace roku je oceňována od roku 1992. Ceny za ostatní kategorie jsou udělovány od roku 1995.

 

 

 

 

 

 

Katerina Vlasáková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...