Na výstavě Zlato Inků – 1000 let prokletí odmění jubilejního návštěvníka

Na výstavě Zlato Inků – 1000 let prokletí, která je od 20. listopadu 2009 k vidění v přízemí západního křídla hradu Špilberk v Brně, čekají o víkendu třicetitisícího návštěvníka. Šťastný návštěvník se může těšit na hodnotný dárek. „Pro jubilejního návštěvníka máme připravené překvapení obsahující mimo jiné například peruánský šperk,“ uvedl Roman Valla z pořadatelské agentury Ogilvy@Mather Morava. Zároveň se organizátor akce rozhodl, že pomůže zemětřesením postiženému Haiti. Celý výdělek z pondělí 25. ledna a 1. února věnuje na pomoc Haiti přes jednu z českých charitativních organizací. „Aktuální situace na Haiti se nás stejně jako ostatních spoluobčanů silně dotýká a finanční pomoc je to nejmenší, co v tuto chvíli můžeme udělat,“ řekl Roman Valla. Výstava probíhá až do 28. února.

ink_1.jpg

Obsahem výstavy Zlato Inků – 1000 let prokletí je více než devadesát zlatých předmětů, od šperků přes obřadní nádobí až po věci každodenní potřeby. Jedná se o ucelenou kolekci originálních obřadních předmětů ze zlata, která umožňuje sledovat vývoj řemeslné zručnosti starých indiánských civilizací, vývoj náboženské symboliky a zároveň poskytuje unikátní pohled do jejich duchovního světa. Vystavené exponáty jsou součást národního dědictví republiky Peru, podobně jako korunovační klenoty u nás. Jedním z nejpůsobivějších exponátů výstavy je zlatá pohřební maska, která kdysi kryla obličej příslušníka královské dynastie. Její oči jsou vykládány modrozelenými polodrahokamy, jaguáří zuby jsou symbolem panovnické moci a síly a na masce dosud zůstaly i zbytky rumělkového barviva, jímž se pozůstalí pokoušeli vrátit mrtvému životní sílu. Velmi cenné jsou i zlaté obětní nože nebo stříbrná soška ženy – patrně tzv. zástupná obětina, jenž měla v hrobě nahradit skutečnou lidskou oběť a doprovázet vládce na onen svět. Jedinou kopií na celé výstavě je působivá replika legendární, více jak čtyřmetrové Lanzónovy plastiky, jednoho z nejstarších archeologických nálezů na území Peru, který pochází patrně z 10. stol. před n. l.

Více na www.zlatoinku.cz

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...