Na Orlí bude stát architektonicky unikátní divadlo

Brno, 15. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Stavba zbrusu nového školního divadla Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, které by mělo být otevřeno v závěru října, finišuje. Moderní divadlo s podtitulem Hudebně-dramatická laboratoř vyrůstá v Orlí ulici, jejíž jméno se promítlo také do názvu instituce.

orli_divadlo

"Divadlo na Orlí je určitě nejvýznamnějším inovačním prvkem v rozvoji JAMU. Ve srovnání s budovami, které akademie získala v porevoluční době totiž v sobě nese nejen aspekt nového prostoru, ale přináší zejména vyšší stupeň technologické úrovně pro širokou oblast hudebního divadla i multimediálních aktivit," řekl rektor akademie Ivo Medek. Studentům podle něj umožní pracovat s nejmodernějšími divadelními, zvukovými a světelnými technologiemi a vstupovat tak přímo do praxe.

Šířka průčelí budovy, kterou navrhovali architekti Milan Rak, Pavel Rada a Alena Režná, byla dána šířkou proluky mezi domy tedy zhruba dvacet metrů. Zadní část budovy má půdorysný rozměr čtverce - o straně dvacetimetrů, budova je vysoká bezmála pětadvacet metrů. Výškově je budova srovnatelná s okolní zástavbou, například s protilehlými obytnými domy, je však nižší než blízký obchodní dům Centrum na Malinovského náměstí, který tamní architektuře dominuje.

"Budova jsme navrhli tak, že zachovává původní historické barokní sklepy," připomněla architektka Alena Režná. Uliční fasádu tvoří bílé panely z grafického betonu s použitím bílého cementu. "Průčelí je oživeno grafikou, která vychází z hudební náplně divadla a symbolizuje tóny přepsané do schématu klaviatury," doplnil architekt Rak. Na zadní části budovy, která bude porostlá popínavou zelení, jsou pro změnu použity betonové panely s černým probarvením. Provedení a použití těchto prvků je v České republice podle architekta Rady zcela výjimečné - panely dosahují délky až 7 metrů a váží několik tun a jejich výroba musela být zajištěna v zahraničí. Průčelí domu bude dominovat prostorný vestibul. Ten poslouží jako vstup do nové kavárny, historické sklepy se zase promění v útulnou vinárnu. V zadní části budou ve dvou podzemních podlažích špičkové nahrávací studio.

Největším a zároveň nejdůležitějším prostorem budovy je divadelní sál pro 150 diváků s jevištěm, orchestřištěm, provazištěm a kabinou režie. "Za zmínku stojí špičkové vybavení speciální jevištní technologií, scénickým osvětlením, videosystémy, audiem divadelního sálu, technologií nahrávacího studia a technologií inteligentní budovy," řekl mluvčí JAMU Luboš Mareček.

Na špičkové pracoviště akademie pořídí i nové hudební nástroje, stít budou 24 milionů korun. Celkové náklady na stavbu včetně zmíněného vybavení dosáhly výše 343,3 milionů korun. "Budeme pořizovat kupříkladu dvě harfy špičkové koncertní úrovně, je to výtečná investice do kvality i proto, že z dlouhodobého hlediska uvažuje naše hudební fakulta o akreditaci výuky hry na tento nástroj," poznamenala provozní ředitelka divadla Lenka Tesáčková.

Dalšími prostornými místnostmi jsou mimořádně vybavené nahrávací studio, umístěné v suterénu, s výškou přes dvě podlaží, nebo zkušebny pro studenty. V objektu jsou použity nejmodernější současné technologie a právě nahrávací studio by mělo být špičkovým pracovištěm s moderní technologií, které bude umožňovat kromě výuky studentů také externí využití.

"Věřím, že i moderní architektura divadla - postaveného namísto starého likusáku snad poslední proluky v historickém centru Brna - bude pozitivně přijata i brněnskou veřejností," uzavřel rektor JAMU Ivo Medek.

Jiří Nováček, foto: vizualizace projektu divadla na Orlí ulici, zdroj: oficiální stránky Divadla na Orlí

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...