Napoleonští vojáci obsadí v sobotu slavkovský zámek

Brno/Slavkov, 13. srpna 2015 - Vojáci v dobových kostýmech, salvy z pušek i děl, nefalšovaná bitva či ohňostroj. Nejen toto čeká v sobotu 15. srpna na návštěvníky slavkovského zámku, kde se u příležitosti 246. výročí narození Napoleona Bonaparta uskuteční akce s názvem Napoleonské hry.

napoleonske dny slavkov u brna 2015 krystof turek

V zámeckém parku budou téměř celý den probíhat komentované ukázky výcviku jednotlivých druhů zbraní a jezdectva, přehlídky uniforem a praporů. Součástí budou i dovednostní soutěže vojáků, kdy budou vojáci prověřeni např. v rychlosti střelby, sekání šavlí apod.. Vyvrcholením vojenské části programu pak bude v 16.00 hodin bitevní střet v zámeckém parku, který opět připomene vybranou část bitvy z napoleonských válek.

Vedle vojenského části bude pro návštěvníky připravena i část zaměřující se na život tehdejší aristokracie, jejímž vyvrcholením bude od 20.00 hodin Zámecký historický bál v Historickém sále zámku.

Celý letošní program však bude zaměřen na připomínku jednoho z nejvýznamnějších Napoleonových velitelů dosáhnuvšího hodnosti Maršál Francie, Luise Berthiera, od jehož úmrtí letos uplyne 200 let. S jeho jménem je spojována realizace Napoleonových tažení od roku 1800 až do roku 1814. Pravou rukou císaře byl i v bitvě u Slavkova, kde se účastnil i geniálního tahu této bitvy, proslulého Napoleonova lvího skoku, který rozhodl celou bitvu a vešel do dějin.
 
V závěru sobotního programu od 21.30 hodin budou vypáleny slavnostní salvy k narozeninám císaře Napoleona, na které volně naváže multimediální program spojený s videomappingem a doplněný ohňostrojem s názvem „Berthier“. Unikátní videomapping promítaný přímo na průčelí zámku připomene význam a život maršála Berthiera.

Tak jako každý rok se i letos mohou návštěvníci Napoleonských her těšit na bohatý doprovodný program. Na nádvoří zámku bude připraven Zámecký košt vín s prezentací a výstavou moravských vín, tradičně zahájený ukázkou dobové sabráže z koňského sedla. V zámeckém parku bude po celý den probíhat řemeslný jarmark s nabídkou nejrůznějších výrobků, pochutin a nápojů.

Prohlídkovou trasu zámku ožijí kostýmovanými prohlídkami s napoleonskou tématikou přibližující vedle osobnosti císaře Napoleona i další postavy, které na zámku v minulosti žily. Zkrátka nepřijdou ani návštěvníci expozice Austerlitz - malé město velkých dějin, pro něž je na tento den připravena speciální sleva.

Jana Slouková, ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události