Unikátní výstava Liběny Rochové v Jurkovičově vile
Brno, 14. září 2015 - Exkluzivně pro prostory Jurkovičovy vily vznikla neopakovatelná výstava oděvních modelů módní návrhářky Liběny Rochové, jejího asistenta Vojtěcha Novotného a studentů z ateliéru designu oděvu a obuvi pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové.
Koncepce expozice navrhovaných oděvů vycházela ze střihové jednoduchosti a praktického řešení obsáhlého v lidových oděvech, ale i v lidovém stavitelství a řemeslech.
Jurkovičova vila z roku 1906, pro kterou je výstava připravena, kombinuje prvky „primitivního“ lidového umění s moderní stylovou architekturou přelomu století. Tradiční lidový ornamentalismus uplatňovaný na konstrukci domovního štítu a barevných trámových řezbách navazuje na soudobou módu skotského architekta a designéra Mackintoshe, vídeňské secesní dílny Wiener Werkstätte, ale také na japonismy. Dům je ve své podstatě příkladem střetu starého s novým, „nízkého“ s „vysokým“, tradičního s progresivním, idylické venkovské chalupy s městskou vilou a lidové pastorály s moderním životním stylem. Vila reprezentuje jednu z možností, jak propojit tyto názorové póly – lidové a moderní.
Projekt „Modfolk“ (jehož název vznikl sloučením slova moderní a folklorní), je do jisté míry poctou symbiózy moderního s lidovým, o kterou usilovali Dušan Jurkovič (1868–1947), ale také jeho brněnští přátelé, např. hudební skladatel Leoš Janáček. Východiskem pro tuto výstavu bylo propojení aktuálního designu s lidovou tradicí dnes. Oslovena byla módní návrhářka Liběna Rochová, která se už od konce osmdesátých let, kdy spolupracovala s Ústředím lidových a uměleckých řemesel, velmi originálně zabývala otázkou reflexe tradic v módním designu. Nyní vede Ateliér oděvu a obuvi na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Téma „modernity v lidovém“ bylo jejím studentům zadáno jako semestrální úkol se záměrem výstavní prezentace v Jurkovičově vile. Moderní reinterpretace lidového oděvu se neomezuje na krojové výšivky, ale vychází zejména z formální prostoty, jednoduché střihové konstrukce, praktičnosti a režné kvality přírodních materiálů. Aby se studenti koncentrovali na koncept a oděvní formu, rozhodla se Liběna Rochová zadání omezit barevnou škálu oděvů na odstíny šedi a na dva tradiční materiály – len a plsť.
Každý ze studentů přistupoval k projektu jiným způsobem. Někteří vytvořili nositelné modely (prêt-à-porter), jiní se přiblížili spíše uměleckému objektu. Nejvýrazněji se liší práce Pavlíny Miklasové, která na zahradních záhonech Jurkovičovy vily utkala symbolickou lidovou halenu, kterou coby živé ornamenty prorůstají skutečné růžové keře.
Přijďte se tedy na vlastní oči přesvědčit, jak oděvy sluší originální vile. Výstava potrvá do prvního listopadu. Otevírací dobu, stejně jako veškeré další informace, se dozvíte na stránkách galerie moravska-galerie.cz
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz