Klauni se v Divadle na Orlí inspirovali příběhem Romea a Julie

Brno, 8. října 2015 - Nejslavnější tragédie lásky posloužila jako inspirace autorské inscenaci Chaos srdce, jejíž premiéra se uskuteční v neděli 11. října v Divadle na Orlí. První premiéru sezóny na této scéně JAMU v Brně připravil třetí ročník Ateliéru fyzického divadla pod vedením amerického režiséra Daniela Gulka.

jamu divadlo na orli klauni chaos srdce

Současná klaunérie v podání devíti studentů Divadelní fakulty JAMU chce v proslulé Shakespearově předloze zdůraznit hru protikladů a kontrastů. „Romeo je milenec i vrah, mladý pár v loži střídavě tvrdí, že jen den i noc, láska je tady nenávist a někdy naopak,“ vysvětlil Gulko, který od roku 1998 vede skupinu Cahin­Caha blízkou hnutí nového cirkusu.

Titul Chaos srdce je výsledkem více než ročního tvůrčího procesu. „Vycházíme z principů současného cirkusu, klaunského umění, tance, pantomimy, rituálních forem či prvků commedia dell'arte. Klaun se definuje jako oxymórní figura: pitomá i geniální, jedinečná i univerzální, artistní i katastrofální,“ dodal vedoucí ateliéru Pierre Nadaud.

Jako výchozí text zvolil klaun, akrobat a režisér Daniel Gulko známou Shakespearovu tragédii Romeo a Julie. Dramaturgii komentuje Američan v současnosti působící ve Francii těmito slovy: „Hledal jsem téma velké intimity a love story současně. V  této tragédii objevil mnoho linek pro klauny, po nichž se mohou po celou dobu pohybovat a neustále měnit charaktery.“ Také proto se budou protagonisté v některých rolích střídat a ústřední pár mladých milenců ztvární hned čtyři Romeové a tři Julie. „Je to velmi silná skupinová práce, nemám rád hlavní a vedlejší role,“ doplnil Gulko k nezvyklému řešení. Režisér se nechal volně inspirovat také jinými Shakespearovými texty. A tak v této tragédii Romea a Julie zazní kupříkladu i monolog z Hamleta. Každé představení doplní živá hudba Pavla Fajta.

Klaunské profesní školení protagonistů se zčásti odrazí také v jejich kostýmech. Mladý scénograf a výtvarník kostýmů Stanislav Cibulka vybavil všechny účinkující výrazným líčením a specifickými umělými nosy. „Vyžaduji a u svých herců pěstuji fyzické nasazení, transparenci, která herce otevírá až k závratnému soukromí, dbám na živý kontakt s divákem,“ dodal režisér Gulko. V představení účinkují studenti 3. ročníku Ateliéru fyzického divadla Divadelní fakulty JAMU: Viktor Černický, Aneta Červená, Vojtěch Hříbek, Tomáš Janypka, Silvie Kudelová, Jazmína Piktorová, Ekaterina Plechkova, Tereza Sikorová a Marie Svobodová. Světelný design představení je dílem Jakuba Kubíčka.

Představení Chaos srdce bude na programu Divadla na Orlí:

  • V roce 2015: 12. 10., 13. 10., 14. 10., 16. 10., 22. 10., 2. 11., 3. 11.
  • V roce 2016: 21. 1., 22. 1., 25. 1., 26. 1., 2. 3., 3. 3.

Zdroj: JAMU


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...