2015: Rekordní rok pro Národní divadlo Brno po všech stránkách

Brno, 7. ledna 2016 - Rok 2015 znamenal pro Národní divadlo Brno kromě řady vydařených nových inscenací všech souborů i rekordní tržby, které utratili diváci za vstupenky. Poprvé byla překonána hranice 56 milionů korun.

narodni divadlo brno

To je 18,5% nárůst proti roku 2014, kdy se tržby vyšplhaly na hranici 47 309 215 korun. A pokud porovnáme tržby s rokem 2013, na jehož samém závěru začal ředitel Martin Glaser vedení divadla přebírat, jde dokonce o růst 27,7%!

Vzrůstající tržby znamenají samozřejmě návrat diváků do všech hledišť Národního divadla. V roce 2015 jich přišlo o 3 831 více než o rok dříve: celkem 227 838. Další 2 854 diváků pak nalákal do budov NdB program festivalu Divadelní svět Brno, který v minulém roce pod organizační taktovkou NdB prožil svůj restart.

Celkem se v roce 2015 odehrálo 602 vlastních představení, což ve srovnání s rokem 2013, kdy jich bylo 659, znamená kromě vyšších výnosů i vyšší efektivitu v podobě ušetřených nákladů spojených s reprízami a větší prostor pro přípravu nových, kvalitativně náročnějších produkcí.  Nových premiér bylo v roce 2015 uvedeno 16. Tato konkrétní čísla přesvědčivě dokládají, že investice města Brna do Národního divadla není vložena nadarmo a NdB není jen organizací, která stále čeká s nataženou dlaní na zvýšení příspěvku. Výsledků bylo dosaženo bez uměleckého i cenového podbízení!

V roce 2016 připraví NdB kromě 16 nových premiér všech souborů i dva velké mezinárodní festivaly. V květnu se vrátí úspěšný Divadelní svět Brno a v říjnu se uskuteční další ročník festivalu Janáček Brno. Program festivalů bude zveřejněn a předprodej vstupenek zahájen v únoru.

Autor: Martin Glaser, ředitel NdB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...