V Domě umění začíná retrospektiva Tomáše Rullera

Brno, 13. září 2017 - Dům umění města Brna zahajuje retrospektivní výstavu Tomáše Rullera (*1957), významného představitele akčního umění a jednoho z prvních tvůrců českého videoartu. Výstava, které potrvá až do 12. listopadu, představí jeho dosavadní tvorbu od roku 1974 do současnosti.

Výstava vznikající ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy má dvě místně i časově oddělené části, strukturované s ohledem na základní polohy dokumentace Rullerovy tvorby akčního umění: Výstava v Brně se soustředí na statický záznam, fotografie a objekty, představuje Rullerovo dílo z hlediska klasické obraznosti, zatímco v Praze, kde je výstava plánovaná na rok 2018, bude kladen důraz na proces, element času a pohyblivý obraz.

Tomáš Ruller,brněnský rodák a performer, nastupující na scénu v 70. letech, je už od první poloviny osmdesátých let důležitou osobností československé výtvarné scény. Ve svých performancích pokračuje kontinuálně dodnes. Jeho tvorba je z velké části založena na předem vypracovaných projektech, tak jako i na systematicky vedené dokumentaci, od jednoduché fotodokumentace akcí z raného období po rozvinuté formy digitálních záznamů a postprodukce z nedávného období. „Dílo Tomáše Rullerase vyznačuje různorodostí a multimediálností, například kombinuje živé performance s jejich projekcemi a záznamy, které manipuluje i v reálném čase. Velký důraz klade na práci se symboly vyjádřenými gesty, použitými materiály, předměty i médii. Přitom je pro něj důležitá jejich mnohoznačnost a významová otevřenost,“ říká Dušan Brozman, kurátor výstavy.

Retrospektiva v Domě uměnípředstaví v sedmi prostorách a kapitolách přehled Rullerova díla s důrazem na fotografie, objekty a instalace, doplněný výběrem nejdůležitějších videoprojekcí. Návštěvníka povede od počátečních akcí v 70. letech, uskutečněných v přírodě a v alternativních společenstvích, k expresivním body-artovýmakcím 80. let. Další kapitolu tvoří mezinárodní projekty spolupráce SchoolofAttention a Black Market. Těžiště 90. let je v instalacích a performancích, integrujících nová média a technologie. V pracích z přelomu tisíciletí se v Rullerově tvorbě objevují dokumentace a objekty alchymických experimentů.

K výstavě vyjde bohatě ilustrovaná monografie zahrnujícíhistorické reflexe současných českých a slovenských kunsthistoriků, rozhovory s autorem i jeho vlastní teoretické úvahy. 


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejbližší akce

Žádné události