Začal 58. ročník mezinárodního festivalu krátkých filmů Brněnská 16

Brno, 11. října 2017 – Ve středu 11. října odstartoval v Sále Břetislava Bakaly 58. ročník mezinárodního festivalu krátkých filmů Brněnská 16. Během čtyř dnů bude promítnuto přes 90 krátkých filmů, z toho 42 soutěžních. Na festival dorazí hosté nejen z našich sousedních zemí, ale například také třeba z Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Ukrajiny, Maďarska.

Kromě filmů se návštěvníci mohou těšit také na rozehřívací koncert Muchy, diskuzi s významnými hosty o tom, jak přežít rodinu, či na neviditelnou výstavu ve foyer sálu.

Soutěžní filmy jsou rozloženy do 11 hodinový bloků a utkají se o Hlavní cenu, Cenu studentské poroty, Cenu diváků a Cenu Petra Hviždě. Vítěz Hlavní ceny, kterého vybírá pětičlenná mezinárodní porota, získá také finanční odměnu 800 eur.

Doprovodným filmovým sekcím je v programu vyhrazeno téměř 11 hodin, a tak bude formát krátkého filmu představen skutečně ve své různorodosti. Diváci uvidí nejen fikční kraťasy, ale i filmy animované, instruktážní, dokumentární a umělecké.

Letošní podtitul zní: My jsme rodina. Vyloženě tématu rodiny se dotýká především pásmo retro filmů o rodině a jejím plánování z dob socialismu. Dotkne se témat jako je antikoncepce, pěstounská péče nebo toho, kolik času by měli rodičové trávit se svými dětmi.

Do Brna dorazí také experimentátor a rakouský umělec Josef Dabernig. Jeho filmy se často týkají rodinných vazeb či hledání kořenů a často spolupracuje se svými rodinnými příslušníky. Ve filmu Hotel Roccalba účinkuje hned 6 jeho příbuzných včetně jeho 80 ti letých rodičů. Tvorba Josefa Daberniga má pro Brno zajímavé souvislosti. Ve filmu Herna účinkuje Prokop Holoubek a Barbora Šedivá a film Rose Coeli se natáčel překvapivě v Adamově a Blansku.

Z nefilmového doprovodného programu stojí za zmínku především diskuze na téma rodiny a toho, jak skloubit rodinu a práci. Diskuze se zúčastní například dokumentaristka Apolena Rychlíková nebo grafička Tereza Rullerová. Moderovat bude umělkyně a performerka Kateřina Olivová, která se tématu mateřství a umění dlouhodobě věnuje. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo diskuzi zahrnout do festivalového programu, protože věříme, že naše letošní téma My jsme rodina je velmi aktuální a zabývat se jeho společenským přesahem se nám zdálo důležité,“ upřesňuje umělecká ředitelka festivalu Marika Kupková. Diskuze proběhne v příjemném prostředí kavárny a vstup je volný.

Festival vyvrcholí v sobotu 14. 10. slavnostním zakončením, během kterého budou předány ceny vítězným filmům. Večerem budou provázet Ester Geislerová a Johana Švarcová.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejbližší akce

Žádné události