Wichterle, Kainar i Gollová. MZM přestaví významné rodáky z Olomoucka

Brno, 21. února 2019 – S posledním stoletím bohatého vývoje Olomouckého kraje, prostřednictvím významných osobností 20. a počátku 21. století, seznamuje výstava v Dietrichstenském paláci Moravského zemského muzea na Zelném trhu. Má název Po stopách našich předků / Století 1918-2018 v Olomouckém kraji a na jih Moravy se premiérově přesunula po putování velkými městy olomouckého regionu.

Cílem putovní výstavy pod záštitou hejtmana Ladislava Oklešťka je seznámit návštěvníky s novodobou historií územního celku zmiňovaného již za Přemyslovců jako údělní knížectví, probudit v rodácích a hrdost na místo, případně „přespolní“ pozvat k návštěvě kraje. A to nejen s centrem Olomoucí, v minulosti opevněnou pevností a nyní městskou památkovou rezervací, ale i řadou dalších historicky cenných měst a míst Jeseníků i úrodné Hané.

Výstavu tvoří osmnáct velkoformátových panelů, z nichž první dva přinášejí informace o historickém vývoji Olomouckého kraje a krajské metropole. Dalších pět panelů je věnováno jednotlivým částem kraje (Olomoucko, Přerovsko, Prostějovsko, Šumpersko a Jesenicko). Následujících osm pojednává o proměnách společnosti v období sta let, prostor je věnován jednotlivým aspektům jejího vývoje: politickému a duchovnímu životu, vědě a výzkumu, kultuře a umění, školství a vzdělanosti, hospodářství a podnikání, sportu a tělesné kultuře. Každý panel obsahuje úvod do problematiky a následují medailony tří až čtyř osobností, které jsou klíčové pro danou oblast života společnosti.

Návštěvníkům se tak připomene například prostějovský rodák, světově proslulý tvůrce měkkých kontaktních čoček Otto Wichterle, jeho „soused“ básník Jiří Wolker, prvorepubliková hvězda stříbrného plátna Nataša Golová či automobilová závodnice Eliška Junková-Khásová. Ze Lhoty u Nákla pocházel student zabitý nacistickou policií v roce 1939 Jan Opletal, z Lašťan válečný stíhací pilot a pozdější oběť komunistického režimu Josef Bryks. Zmíněn je na výstavě i rodák ze Zábřehu, cestovatel a polárník Jan Eskymo Welzl, za Přerov básník a literát Josef Kainar či za nedaleký Lipník nad Bečvou plavec a první československý přemožitel kanálu LaManche František Venclovský.

Poslední tři panely pojednávají o současnosti Olomouckého kraje – o jeho kultuře a společenském životě, sportu a tradiční lidové kultuře, přinášejí informace o nejvýznamnějších a hranice regionu přesahujících aktivitách kraje. Ze současných „hvězd“ Olomouckého kraje je přiblížen například legendární fotbalista a trenér Karel Brückner, fotograf Jindřich Štreit, olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta či „naganský zlatý“ šumperský rodák hokejista Jiří Dopita. Výstava potrvá do konce února.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  4  5  6  7
  8  910111214
15161718192021
222324262728
2930     
Nejbližší akce

Žádné události