Festival Dny polské kultury se uskuteční letos převážně online

Brno, 12. dubna 2021 – Tradiční festival Dny polské kultury proběhne letos z velké části online. Přestože epidemiologická situace stále nedovoluje standardní pořádání akcí, našli pořadatelé cestu k uskutečnění festivalu i za těchto nepříznivých podmínek. Divadelní představení, scénická čtení nebo přednášky si budete moci vychutnat ze svých domovů a výstavy budou k vidění pod širým nebem.

polska vlajka

Od 8. do 30. dubna hostí město Brno již po jedenácté Dny polské kultury. Program festivalu je opět pestrý, každý tak může nahlédnout do polské literatury a poznat blíže polskou fotografii či divadlo. Ve veřejném prostoru bude ke zhlédnutí několik výstav přímo pod širým nebem. Na náměstí Svobody se představí výstava Architektura & kultura, kterou připravil Polský institut, fotografie zachycují nová polská muzea, galerie nebo multifunkční sály. Na zahradě kláštera na Mendlově náměstí na výstavě Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě se mohou návštěvníci seznámit s osudy čtyř významných církevních osobností perzekvovaných v období totality.

Online podobu budou mít všechny přednášky, divadla nebo komponované pořady. Pro děti je připravena pohádka Švec Dratvička divadla Asz teatr z Poznaně, projekt Listování přichází se scénickým čtením z knihy Gottland Mariusze Szczygiela. V nabídce najdete také inscenační projekt Wojtka Ziemilského Sex. Představení autor popisuje jako performance šesti umělců, kteří společně tkají rozvětvenou literární krajinu. Akce bude živě přenášena z Domu umění města Brna.

Program obohacují i podnětné přednášky, například o rozdílech mezi polštinou a češtinou od brněnského polonisty Romana Madeckého. Mladší publikum jistě potěší workshop známého poznaňského blogera Macieje Mazurka, kde se bude zabývat komerčním využitím sociálních sítí a blogu. Informace o všech akcích festivalu získáte na stránkách Dnů polské kultury v Brně a také na webu Knihovny Jiřího Mahena, která akci zaštiťuje.

Hlavními organizátory festivalu jsou Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Odbor zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. Dalšími partnery jsou Polský institut v Praze, Generální konzulát Polské republiky v Ostravě, město Poznaň, Knihovna Raczyńských v Poznani a POLONUS – polský klub v Brně.

Cílem festivalu je představit Polsko i polskou kulturu a tradice obecně a také prohlubovat vztahy s Poznaní, která je od roku 1966 partnerským městem Brna. Letos se tedy slaví 55leté výročí spolupráce v cestovním ruchu, kultuře, komunálním hospodářství, ekonomice a výměně odborníků (zejména univerzitních pracovníků), protože Poznaň má stejně jako Brno status univerzitního města s mnoha vzdělávacími institucemi. Brno a Česká republika se představí v Poznani na podzim tohoto roku v rámci pravidelných Dnů české kultury.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  3  4
  5  6  7  8  911
12131415161718
19202125
26272829  
Nejbližší akce
30.09. Večer s kytarou: Igor a přátelé..
13.10. Agadir uvádí... Moravské souzpěvy..
22.10. ASTROVÍKEND - Dny tajemna a zdraví..