Zastupitelé schválili finanční pomoc kulturní scéně postižené pandemií

Brno, 9. prosince 2021 - V letošním roce byla z důvodu pandemie covid-19 omezena činnost kulturních subjektů. Právě proto se jich řada obrátila na brněnský magistrát s žádostí o finanční podporu. K té město vyzvala také Brněnská asociace clubové hudby, z. s. Brněnští zastupitelé nyní schválili poskytnutí peněžitých darů v roce 2021 a 2022 pro stabilní brněnské kulturní instituce. Celkem si mezi sebou rozdělí 4,53 milionu korun.

penize dotace czk

„Kulturní subjekty po celé republice trpěly na začátku letošního roku omezeními spojenými s pandemií covid-19. Do května byly provozy zcela uzavřeny, posléze se začaly otevírat, byť s omezenou kapacitou a za dodržení protiepidemických opatření. Pracovníci Odboru kultury se mnohokrát v průběhu roku sešli se zástupci brněnské kulturní scény i kulturních institucí, aby společně našli cestu, jak nastalou situaci vyřešit,“ vysvětlil náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Cílem schválených peněžitých darů, které budou rozděleny v letošním a následujícím roce, je především pomoci stabilním brněnským kulturním institucím, které fungují jako kulturní centra a zároveň dávají práci ostatním menším kulturním aktérům.

„Uvědomujeme si, že přerušení činnosti hudebních klubů, divadel, kreativních center a dalších kulturních institucí v první polovině roku pro ně znamenalo ztrátu nejsilnějších měsíců, během nichž si instituce vytváří ‚polštář‘ na tržbu obvykle slabší letní měsíce. Slabý byl totiž ale rok předchozí a po letošním znovuotevření nejsou čísla návštěvností nadále nijak závratná. Mnoho institucí se také potýká s odchodem pracovníků do stabilnějších odvětví, než je kultura, což je poté patrné na kvalitě produkcí. I proto jsme se rozhodli stabilní instituce podpořit nad rámec dotačních programů, a to celkovou částkou 4,53 milionu korun,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Z celkové částky bude rozděleno 3,83 milionu korun ještě letos, dalších 700 tisíc pak v příštím roce.

Zdroj: Tiskové středisko MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...