Folklórní i punkoví DakhaBrakha míří z Ukrajiny na Flédu

Brno, 10. února 2022 – Etnický chaos, tak označuje svou tvorbu čtveřice DakhaBrakha. Uskupení z Ukrajiny balancuje mezi divadlem a hudbou, folklorem a world-music. Nebojí se ani prvků rapu nebo altpopu. Přináší tak pomyslné propojení různých kořenů ukrajinské kultury. Vystoupení kapely předchází pověst nezapomenutelného zážitku – hudebního, stejně jako vizuálního.

DakhaBrakha2

Trojice zpěvaček a multiinstrumentalistek Iryna Kovalenko, Olena Tsybulská a Nina Garenetská se s hudebníkem Markem Halanevychem potkala v avantgardním divadle Dakh. Za jejich propojením stojí režisér Vladyslav Troitskyi, který se skupinou spolupracuje od vzniku v roce 2004 až doposud. Jeho angažmá ovlivnilo i název projektu. Divadelní Dakh (ukrajinsky střecha) se změnilo na Dakha (tedy dávat) a bylo doplněné o Brakha (v překladu brát). „Jméno Dávat a brát odkazuje k energii mezi námi a publikem. Také to ale lze chápat jako odkaz k energii, která existuje mezi starým a novým,“ vysvětluje Kovalenko v rozhovoru pro server The Quietus. Poetické, a přitom přímočaré pojmenování také předznamenává husí kůži na zátylku, kterou si z koncertů odnášejí očarovaní posluchači.

Pověst kapely pravidelně zdobí přívlastky jako emotivní, energická, unikátní nebo osvěžující. Mnozí publicisté se dokonce nebojí označit hudbu DakhaBrakha za folk-punk. Během osmnácti let společně vydali šest řadových alb, poslední Alambari v roce 2020. Projeli také většinu světa a zahráli si jak v prestižních sessions NPR Tiny Desk nebo KEXP, tak na věhlasných festivalech jako britský WOMAD nebo Pickathon v americkém Portlandu. Ani do Česka kapela nezavítá poprvé. Kyjevské kvarteto ze svobodné Ukrajiny, jak členové rádi dodávají, sem zavítá po třech letech.


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně