VIDA! otevřela akční výstavu, kde nuda nemá žádnou šanci

Brno, 28. července 2022 – Tady bydlí Akčňákovi. To je nová výstava, kterou můžou děti i dospělí navštívit v zábavním vědeckém parku VIDA! Na první pohled připomíná výstava docela obyčejný dům se šesti místnostmi.

vida krevni obeh

„Když ale Akčňákovy navštívíte, zjistíte, že jejich domov nabízí spoustu neobvyklých aktivit a legrace. V kuchyni si zahrajete ping-pong s pánvičkami, v koupelně zdoláte překážkovou dráhu z prádelních šňůr a v ložnici si zaskáčete na posteli,“ řekla Lucie Čáslavová, manažerka expozice VIDA! science centra, a dodala: „Cílem výstavy je probudit v návštěvnících přirozenou radost z pohybu. Tento dům si užijí malí sportovci ale i děti, které si myslí, že jen tak se hýbat je nuda.“ Dočasná expozice Tady bydlí Akčňákovi je v ceně vstupenky do VIDA! a je možné ji navštívit až do konce ledna příštího roku.

Výstavu, v originále nazvanou Get active, připravilo muzeum ve švýcarském Lausanne The Olympic Museum. Jejím hlavním úkolem je podpořit boj proti lenosti dětí a s ní související vzrůstající obezitou. Ve výstavě tak návštěvníci najdou profily i citace předních sportovců a také tipy na zdravý pohyb. Scénografie výstavy vychází z estetiky komiksů. Černobílá obrysová grafika je doplněná žlutými prvky upozorňujícími na aktivity, které je možné si v místnostech vyzkoušet. Výstavou provází chlapec TOM (zkratka The Olympic Museum), který se touží stát superhrdinou. Při zdokonalování svých schopností objeví, jak zábavný a zdravý může pohyb být, a že cvičit se dá kdykoliv a kdekoliv. Postava TOMa pochází z dílny francouzského ilustrátora Laurenta Blachiera.

Dům rodiny Akčňáků se skládá ze šesti různých místností, kde návštěvníci rozvíjí různé fyzické i psychické dovednosti. „Prádelna slouží k tréninku mrštnosti. Zkuste se protáhnout mezi bludištěm šňůr na sušení prádla. V ložnici posílíte kosti skákáním po posteli. V pracovně zlepšíte svou vytrvalost veslováním u stolu. V kuchyni natrénujete koordinaci pohybů hraním ping pongu s pánvičkami. V koupelně posílíte svaly na rukou a zkusíte si nasadit masku superhrdiny. A v obýváku zapracujete na týmovém duchu, tím, že se s přáteli či rodinou společně projedete na jedněch lyžích,“ láká k návštěvě koordinátor dočasných výstav Martin Kirkby.

VIDA! připravila i další novinku tematicky zaměřenou na pohyb a sporty. „Máte rádi sportovní zajímavosti? Baví vás tipovat nebo porovnávat své znalosti s ostatními? Zastavte se během prázdninových dnů na galerii centra a zahrajte si naše Sportboxy,“ vybídl Šimon Benda, který tuto hru ve VIDA! připravoval. Zájemci si vyberou jednu z šestnácti připravených krabic a ponoří se do světa sportu. Pokusí se například správně přiřadit vybavení k nejrůznějším sportům nebo porovnat rychlosti jednotlivých míčků. „Nebo se pokusíte rozpoznat, který z podivných sportů jsme si vymysleli a který skutečně existuje,“ doplnil Benda. Hráči Sportboxů si užijí kuriozity a dozví se překvapivé informace i o těch nejběžnějších sportech. Za správnou odpověď získají body. Deset nejúspěšnějších bude na konci prázdnin odměněno vstupenkou do VIDA! pro 4 osoby. Sportboxy jsou společně s Moneyboxy, rodinnou hrou ze světa financí, kterou si mohli návštěvníci vyzkoušet už v předchozích dvou letech, v nabídce denně od 11.00 do 14.00 hodin. Možnost zahrát si tyto hry je součástí vstupného do brněnského science centra.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události