Morava slaví 1200 let koncertem na brněnském výstavišti

Brno, 18. září 2022 - V pátek 23. září 2022 od 18 hodin bude pavilon G2 na brněnském výstavišti patřit oslavám 1200 let od první písemné zmínky o Moravě a Moravanech v latinsky psané kronice Letopisy království Franků. Dílo Sinfonietta a Taras Bulba od slavného moravského rodáka a hudebního skladatele Leoše Janáčka zahraje Filharmonie Brno.

palava morava

„Kapacita je symbolicky 1200 posluchačů. U nás na jižní Moravě si naše kořeny uvědomujeme. Morava je o lidech, způsobu života a kultuře. Je to pro mě důležité,“ řekl hejtman Jan Grolich.

„Při úvahách o programu takto významného koncertu pochopitelně ihned a bez váhání padla volba na Leoše Janáčka. Je to největší moravský skladatel, jeden z nejhranějších operních autorů na světě, symbol naší zemské identity,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doplnila, že Janáčka má navíc orchestr tak říkajíc ve své DNA.

Koncert zahájí Janáčkova Sinfonietta, autorovo nesporně nejproslulejší orchestrální dílo. Vzniklo v ovzduší příprav VIII. sletu všesokolského v Praze, které dvaasedmdesátiletého skladatele s mladickým duchem nemohly nechat chladným a během nichž byl vyzván, aby pro tuto událost napsal „nějaké noty“. „Pěkňoučká Sinfonietta s fanfárami“, vyjádřil se o svém posledním a nesporně nejproslulejším orchestrálním díle vyjádřil v dopise Kamile Stösslové. Část toho Janáčkova díla se stala prezidentskými fanfárami České republiky.

Rapsodie pro orchestr Taras Bulba, spolu se Sinfoniettou nejproslulejší symfonická skladba Leoše Janáčka (1854–1928), je natolik jedinečná, že bychom k ní jen sotva našli v dobové tuzemské i světové hudební literatuře paralelu. Byla inspirována stejnojmennou povídkou ruského klasika Nikolaje Vasiljeviče Gogola a svoji premiéru měla před 101 lety v Brně.

Vstupenky lze zakoupit na webu filharmonie-brno.cz. Lístky zároveň slouží jako povolení k parkování v areálu BVV.

Zdroj: JMK


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události