Morava slaví 1200 let koncertem na brněnském výstavišti

Brno, 18. září 2022 - V pátek 23. září 2022 od 18 hodin bude pavilon G2 na brněnském výstavišti patřit oslavám 1200 let od první písemné zmínky o Moravě a Moravanech v latinsky psané kronice Letopisy království Franků. Dílo Sinfonietta a Taras Bulba od slavného moravského rodáka a hudebního skladatele Leoše Janáčka zahraje Filharmonie Brno.

palava morava

„Kapacita je symbolicky 1200 posluchačů. U nás na jižní Moravě si naše kořeny uvědomujeme. Morava je o lidech, způsobu života a kultuře. Je to pro mě důležité,“ řekl hejtman Jan Grolich.

„Při úvahách o programu takto významného koncertu pochopitelně ihned a bez váhání padla volba na Leoše Janáčka. Je to největší moravský skladatel, jeden z nejhranějších operních autorů na světě, symbol naší zemské identity,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doplnila, že Janáčka má navíc orchestr tak říkajíc ve své DNA.

Koncert zahájí Janáčkova Sinfonietta, autorovo nesporně nejproslulejší orchestrální dílo. Vzniklo v ovzduší příprav VIII. sletu všesokolského v Praze, které dvaasedmdesátiletého skladatele s mladickým duchem nemohly nechat chladným a během nichž byl vyzván, aby pro tuto událost napsal „nějaké noty“. „Pěkňoučká Sinfonietta s fanfárami“, vyjádřil se o svém posledním a nesporně nejproslulejším orchestrálním díle vyjádřil v dopise Kamile Stösslové. Část toho Janáčkova díla se stala prezidentskými fanfárami České republiky.

Rapsodie pro orchestr Taras Bulba, spolu se Sinfoniettou nejproslulejší symfonická skladba Leoše Janáčka (1854–1928), je natolik jedinečná, že bychom k ní jen sotva našli v dobové tuzemské i světové hudební literatuře paralelu. Byla inspirována stejnojmennou povídkou ruského klasika Nikolaje Vasiljeviče Gogola a svoji premiéru měla před 101 lety v Brně.

Vstupenky lze zakoupit na webu filharmonie-brno.cz. Lístky zároveň slouží jako povolení k parkování v areálu BVV.

Zdroj: JMK


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...