Na Špilberku vystavují poklady z depozitářů

Brno, 18. září 2022 – Šest významných předmětů v šesti atraktivně řešených místnostech a šestunikátních příběhů, které se k nim vážou. To je koncept připravované jubilejnívýstavy Muzea města Brna Poklady z depozitářů, kterou budou moci návštěvníci navštívit na hradě Špilberku od 21. září 2022 do 31. března 2023.

hrad spilberk

Město Brno už 130 let systematicky buduje svoji sbírku, které položil základy podnikatel s vlnou a milovník umění Heinrich Gomperz, když ve své závěti odkázal Brnu velmi cenné umělecké předměty. Z původních 373 exponátů se sbírka rozrostla na neuvěřitelných 206 589 kusů. Od roku 1904 je její správou pověřeno Muzeum města Brna. Ve výstavě uvidíte šest vybraných „pokladů“ z depozitářů Muzea města Brna, které jsou spojeny s šesti unikátními příběhy z historie Brna.

„V tomto případě nejde o kvantitu vystavovaných předmětů, ale především o kvalitu a o to, co představují. V naší výstavě jsou pokladem nejen samotné předměty, ale především také silné příběhy, které za nimi stojí. To je to, co chceme, aby si návštěvníci po zhlédnutí výstavy odnášeli,“ vysvětluje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Výstava se dotýká kapitoly bohatství a luxusu sídelního města moravských markrabat 14.- 15. století. Nastiňuje hrdinství brněnského poštmistra a jeho domu při tureckém vpádu roku 1663. Připomíná kontroverzní stavbu německého domu, kdy je zde k vidění jeden z mála předmětů, který ze zbourané budovy zůstal zachován. Zlaté roky věhlasu prvorepublikového nábytkového designu z Brna ilustrují výrobky legendárních Spojených uměleckoprůmyslových závodů. Vystaveno je i nejstarší umělecké dílo z uměleckohistorických sbírek muzea. A podíváme se i do nedávné minulosti, která je ve výstavě reprezentována artefakty spojenými s jednáním premiérů Václava Klause a Vladimíra Mečiara v proslulé vile Tugendhat, kde bylo v létě 1992 dohodnuto rozdělení Československa.

„Je nesmírně důležité připomínat si, jak různorodá a obsáhlá je paměť města Brna. Věřím, že výstava bude opravdu velkým přínosem pro celé město a pro každého, kdo ji navštíví,“ komentuje primátorka města Brna Markéta Vaňková. Výstava také skromně připomene, že vřelá slova Heinricha Gomperze z předminulého století nebyla zapomenuta a o svědky naší kolektivní historie je v městském muzeu s hrdostí a pečlivostí postaráno.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události