Brno bude hostit největší kulturně-kreativní festival v ČR

Brno, 11. října 2023 - Festivaly Maker Faire Brno, Prototyp a Game Access Connect tvoří Brno Creative Days. Jedná se o největší kreativní událost v České republice. Už předposlední říjnový víkend se na brněnském výstavišti setkají designéři, vynálezci, vědci a technologičtí nadšenci, aby ukázali, co vznikne spojením tří odlišných oblastí.

kreativitA inteligence

Prostor pavilonu A ožije 21.–22. října technologickými inovacemi a tvůrčími zážitky pro odbornou veřejnost i rodiny s dětmi. Návštěvníky čekají workshopy, interaktivní objekty a spousta vynálezů i nových technologií. Akce probíhá pod záštitou primátorky města Brna Markéty Vaňkové.

Podařilo se nám vdechnout život unikátnímu projektu – festivalu Brno Creative Days, který prezentuje technologické, kreativní, designové a herní tvůrce působící v jihomoravském regionu, ale i ty z České republiky a zahraničí. Festival popularizuje, vzdělává a spojuje kreativce a makery. Úspěch akce dokládají každoroční pozitivní ohlasy návštěvníků i účastníků. Tyto aktivity by nebyly možné bez podpory města Brna, Jihomoravského kraje a dalších partnerů.

Maker Faire Brno – přehlídka inovátorů a vynálezců
V sobotu 21. října začne čtvrtý ročník festivalu Maker Faire Brno pro všechny inovátory, vědce a kutily 21. století. Návštěvníky čeká den plný experimentů a workshopů s moderními technologiemi, řemesly a vědou. Na festivalu se představí přes sto nadšených tvůrců, tzv. makerů, z České republiky i zahraničí. Program potrvá do neděle 22. října a mimo jiné zaujme celou řadou působivých instalací, populárně-naučných show i různých soutěží.

„Zveme vás do příjemného prostředí, kde se zaručeně pro něco nadchnete! Makeři okolo sebe vytváří atmosféru, kterou je velmi snadné nasát. Stačí být zvídavý a nechat se pohltit. Přijďte tvořit, bádat, stavět a hrát si. A pokud jste do světa makerů ještě nevkročili, nemusíte se ničeho bát, Maker Faire je festival, který vítá chyby i selhání – chceme každému dodat odvahu k tomu, aby začal objevovat a tvořit,“ zve za organizátory Vojtěch Kolařík.

Maker Faire láká rodiny s malými i velkými dětmi, veřejnost i profesionály. Má také odborný rozměr: startupy zde prezentují své prototypy a fakulty, školy i studenti výzkum. Je tedy také místem pro setkání odborných komunit. Příchozí na každém kroku potkají nadšence, kteří je zasvětí do tajů svých důmyslných projektů, zapojí je do workshopů a nechají je vše si vyzkoušet a osahat.

Lidé se letos mohou těšit na koncert robotické kapely Ponytrap z Nizozemska či workshopy 3D tisku, pájení, programování micro:bitů i modelaření, čekají na ně roboti všech možných velikostí a virtuální realita, objeví kouzlo pen plottingu – kreslení za pomoci robotů od vídeňské umělkyně Liz Melchor, a digitální řemesla si budou moci vyzkoušet ve speciálních kamionech Škoda EduLAB a FabLab Brno, které slouží jako dílny vybavené laserovou řezačkou, 3D tiskárnou i řezacím plotrem. Děti si užijí tvorbu vlastních závodních autíček, ježdění na divokolech a spoustu workshopů i dílniček z různých oblastí.

Pro všechny, kteří pracují na vlastním prototypu, bude na místě také akcelerační workshop od PrusaLab, kde mohou zkonzultovat své projekty a dostanou cennou zpětnou vazbu od odborníků. V případě příznivého počasí se bude v sobotu před pavilonem A1 také vypouštět speciální metrový igelitový balon napuštěný heliem, nesoucí elektroniku a solární panely, jehož cestu do světa budou moci všichni sledovat online.

Game Access Connect ‘23 – Vstup do světa herního vývoje
Současně s Maker Faire v pavilonu A1 proběhne také událost pro zájemce o herní vývoj. Game Access Connect jim nabídne možnost nahlédnout do historie lokálního herního průmyslu a vyzkoušet si herní projekty od nezávislých studií a nadšených jednotlivců. Na místě budou také stánky významných herních studií, jako Bohemia Interactive, Hangar 13, Madfinger Games a Giants Software, jejichž zástupci se zde rádi setkají s budoucími vývojáři i fanoušky. Stejně tak zde budou školy s obory zaměřujícími se na herní tvorbu, mezi nimi Masarykova univerzita, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně nebo Střední škola umění a designu.

Nachystány budou i přednášky vývojářů, unikátní videa a také premiéra dokumentárního filmu o legendární české videohře Vietcong. Ve spolupráci s herním pořadem Indian také připravujeme speciální verzi jejich podcastu Showtime v offline podobě před zraky diváků!

Festival Prototyp
Letošní, 9. ročník festivalu Prototyp k naší lítosti neproběhne, kvůli dokončovacím pracím na rekonstrukci vodojemů na Žlutém kopci je třeba jej odložit na jaro 2024. Návštěvníky zveme o to srdečněji, protože příští rok už budou vodojemy v ostrém provozu, otevřeny budou všechny tři a festival budeme moci rozšířit i do přilehlého parku, nebude tedy chybět doprovodný program a občerstvení.

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
192021232425
26272829   
Nejbližší akce
22.02. Agadir: Na strunách naděje, Siarhi..