Technické muzeum v Brně uvádí komorní výstavu Fotografie pod vodou

Brno, 13. listopadu 2023 – Technické muzeum v Brně (TMB) uvádí unikátní výstavu komorního charakteru s názvem „Fotografie pod vodou“, kterou mohou návštěvníci zhlédnout od 15. listopadu 2023 do 31. března 2024. Návštěvníci se seznámí s fotografickou technikou pro fotografování a natáčení pod vodou a uvidí řadu fotografií a videí pořízených pod vodou.

rybicky pod vodou tropicke

„Výstava ‚Fotografie pod vodou‘ prezentuje fotografickou techniku – klasické fotoparáty a kamery včetně různých typů vodotěsných pouzder, jak továrně vyráběných, tak i pouzder, jež si zhotovili amatérsky samotní potápěči. Jedná se o exponáty ze sbírek TMB, ale i zapůjčené ze soukromých sbírek,“ uvádí Mgr. Pavel Holman, autor výstavy a současně kurátor TMB v oborech Potápěčská technika a Vária. Návštěvníci uvidí rovněž typ kamery Paillard Bolex, kterou točil například legendární oceánograf a fotograf Jacques-Yves Cousteau či typ fotoaparátu Rolleimarin, jímž pořizoval fotografie známý rakouský průkopník potápění Hans Haas.

„Výstava v doprovodných textech přibližuje historii fotografování a filmování pod vodou s důrazem na historii této disciplíny v Československu,“ pokračuje Pavel Holman. „Zájemci o svět pod vodou mohou obdivovat fotografie, ať už volně nafocené nebo zhotovené např. pro soutěžní přehlídky, jako je PAF Tachov nebo Brněnská žába.“

„Návštěvník výstavy se podívá pod hladinu očima potápěčů-fotografů zachycujích rozmanitou flóru, faunu či podvodní útvary, avšak uvidí i fotografie zobrazující různorodou činnost potápěčů. Většinou se jedná o fotografie pořízené ve Středomoří, ale výstava nabídne i záběry z tuzemských řek a rybníků a z bazénového potápění. Komorní výstava v TMB ‚Fotografie pod vodou‘ představí také videozáběry zachycující expedice našich potápěčů,“ dodává závěrem Pavel Holman.

Zdroj: TMB, foto: Ingimage


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...