Předvánoční Artmarket na VUT spojí současné umění s pomocí Ukrajině

Brno, 9. prosince 2023 - Pod názvem Artmarket pořádá Fakulta výtvarných umění VUT (FaVU) prodejní výstavu uměleckých a designérských děl svých pedagogů, pedagožek a studujících. Akce, která propojí originální tvorbu s podporou humanitárních organizací pomáhajících Ukrajině, proběhne ve středu 13. prosince od 14.00 do 20.00 ve foyer FaVU (přízemí budovy U2, Údolní 53).

VUT Dum-umeni aukce-FaVU-art-pro-Ukrajinu-podruhe 2022-03-30 Prokopius 016 1600 1600

Artmarket navazuje na předchozí úspěšné akce na podporu Ukrajiny, které FaVU organizovala bezprostředně po zahájení války: „V roce 2022 jsme chtěli reagovat na agresivní válku Ruska proti Ukrajině a podařilo se nám uspořádat dvě aukce uměleckých děl, které dohromady vynesly téměř půl milionu korun. Nejenže se tyto aukce staly součástí vlny solidarity pro Ukrajinu, ale také poukázaly na zajímavou formu, jak lze oslovit veřejnost se zájmem o aktuální umění a nabídnout jí k prohlédnutí a případnému nákupu zajímavá díla mladých tvůrců,“ přiblížila motivaci organizátorů Lenka Klodová, proděkanka pro rozvoj a vnější vztahy FaVU.

Letošní Artmarket tak například nabídne díla mladých umělců a umělkyň Michaely Rapavé, Glorie Grünwaldové, Michaely Kachtíkové, Denisy Müllerové, studujících Ateliéru produktového designu a grafického designu, produkci mladých módních značek a další. Návštěvníci budou mít možnost vybírat z pestré nabídky obrazů, grafických listů, módních doplňků a designových předmětů. K zakoupení budou také knihy z produkce FaVU.
Část výtěžku z prodeje ve výší 30 % bude věnována na podporu humanitárních organizací, pomáhajících Ukrajině. Výtěžek z předchozích akcí FaVU na podporu Ukrajiny podpořil například organizace Člověk v tísni, Český červený kříž, ADRA nebo brněnský spolek Vesna.

„Jsme rádi, že můžeme tímto způsobem přispět k atmosféře solidarity, která tradičně patří k adventnímu období. Zveme každého, kdo chce poznat současnou tvorbou talentovaných umělců a umělkyň z FaVU a třeba pořídit originální vánoční dárek, který potěší dvakrát. Udělá radost vašim blízkým nebo přátelům a současně podpoří Ukrajinu v její těžké situaci,“ láká návštěvníky na spojení příjemného s prospěšným Lenka Klodová.

Zdroj: VUT, foto: Jan Prokopius


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...