Naši severní sousedé opanují kino a divadlo, dobydou i špilberské bastiony

Brno, 8. dubna 2024 - Metaforicky okusit polskou kinematografii i skutečně ochutnat tamější kuchyni. Dozvědět se víc o polské historii a kultuře a momentech, kdy se protly s tou českou. Nebo jen získat tipy, kam vyrazit na nevšední dovolenou nebo prodloužený víkend. To vše díky zavedenému festivalu Dny polské kultury, který startuje toto pondělí.

polska vlajka

„Duben v Brně už tradičně patří polské kultuře a na podzim naopak v našem partnerském městě Poznani pořádají Dny české kultury, na kterých se prezentuje Brno a Česká republika. Partnerská spolupráce se obvykle odehrává na užší úrovni, komunikují spolu jednak samosprávy, jednak třeba jednotlivé školy, sportovní oddíly nebo kulturní instituce. Ale u festivalu tohoto typu je cenné, že dokáže oslovit širokou veřejnost a propojovat oba národy,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Festival Dny polské kultury v Brně se letos uskuteční již počtrnácté, tentokrát v termínu 8.–30. dubna. Jeho počátky jsou spojeny s oslavou 45 let partnerství Brna a Poznaně v roce 2011. V letošním roce si tedy připomínáme 58. výročí spolupráce Brna a Poznaně.

Na programu je jako každý rok přehlídka Kocham film v Kině Art nebo polské menu v restauraci Baroko. Na Špilberk vyrazte načerpat inspiraci na výstavu Hrady a zámky u sousedů. Trio z Poznaně odehraje koncert Sny v Divadle Husa na provázku a propojí v něm nu-jazz s ambientem, house music i elektronikou. V Knihovně Jiřího Mahena se dozvíte o československých a polských vězních, kteří se z gulagů dostali do bojů druhé světové války, nebo o Karlu Krylovi a jeho propojení s Polskem. V Institutu Paměti národa promítnou dokument o rodině Ulmových, popravené i s dětmi za ukrývání židovských sousedů, a v Divadle Radost uvedou několik představení pro dětské publikum.

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...