Výstava Rafi Segal: Architecture Dialogues ve vile Tugendhat

Brno, 16. dubna 2024 – Muzeum města Brna má čest představit výstavu Architecture Dialogues od renomovaného architekta a profesora Massachusettského technologického institutu (MIT), Rafiho Segala, která se bude konat do 9. června 2024 v technickém podlaží vily Tugendhat.

vystava v tugendhar

Tato unikátní výstava představuje dva poslední projekty Rafiho Segala, které se zaměřují na re-definici současného domova a občanského prostoru. Jak nové představy o kolektivitě a sdílení ovlivňují výslednou typologii a design budov? To je jedna z klíčových otázek, kterou tato výstava provokuje.

Výstava prezentuje autorské náčrty, kresby, plány, modely a videoprojekce, které ukazují inspirativní koncepty Rafiho Segala, reagující na nové formy současného bydlení a zpochybňující konvenční představy o soukromém a kolektivním prostoru. Důraz je kladen na význam vhodného umístění budov do jejich okolí, ať už v městském nebo venkovském prostředí.

„Výstava je umístěna ve vile Tugendhat, ikoně inovativního bydlení, což zdůrazňuje význam dialogu mezi architektem a uživateli v otázkách bydlení. Výstava Rafi Segal | Architecture Dialogues přináší inspirativní pohled na to, jak je tento dialog důležitý i v dnešní době,“ sděluje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Projekt Carehaus představuje inovativní přístup k architektonické typologii staveb pečovatelských služeb. Tento model co-housingu poskytuje prostor pro seniory, osoby s postižením a jejich pečující, podporujíc tak mezigenerační interakce a komunitní aktivity. Projekt vychází z úzké spolupráce se zainteresovanými obyvateli dvou amerických čtvrtí.

Domy Korthi v Řecku představují současnou interpretaci kykladské architektury a model gathering-home. Tyto domy, navržené pro rodiny, zdůrazňují propojení vnitřních a venkovních sdílených prostorů, podporující interakce mezi členy rodiny a přáteli.

Oba prezentované projekty, Carehaus a domy Korthi, vycházejí z konkrétních podmínek místa. „Výstava má ale stejně tak poukázat na důležitost osobního přístupu a objevování podstaty v rámci dynamického procesu projektování. Skrze řešení praktických požadavků jsme schopni vyjádřit identitu nově vznikajících míst pro život,“ doplňuje kurátor výstavy Michal Kolář.

Zdroj a foto: Muzeum města Brna


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...