Brněnská diecéze si připomene 750 let od úmrtí Tomáše Akvinského
Brno, 30. října 2024 – V roce 2024 si celý svět připomíná 750 let od úmrtí světce a významného středověkého filozofa Tomáše Akvinského. V pátek 1. listopadu toto výročí akcí Tomáš mezi námi oslaví i brněnská diecéze. Brněnskou katedrálu sv. Petra a Pavla ten den navštíví relikviář s lebkou Tomáše Akvinského. Lidé budou mít možnost uctít památku proslulého myslitele na společné bohoslužbě. Program obsahuje také přednášku profesora Petra Osolsobě nebo osobní svědectví biskupa Pavla Konzbula.
Sv. Tomáš Akvinský je pochován v Toulouse, během letošního jubilejního roku se ale relikviář s jeho lebkou přesouvá po nejrůznějších kostelích po celém světě i v Česku. Ostatky doprovází bratři dominikáni, v jejichž řádu světec působil. V pátek 1. listopadu, v den slavnosti Všech svatých, relikviář doputuje do brněnské diecéze, konkrétně do katedrály sv. Petra a Pavla.
Tomáš mezi námi
V rámci slavností akce Tomáš mezi námi věřící společně uctí světcovu památku. Program začne v 16:00 v sále na adrese Petrov 2 přednáškou profesora Petra Osolsobě na téma života a díla sv. Tomáše Akvinského v umění, církvi i společnosti. V 17:30 bude v katedrále následovat slavnostní bohoslužba, kterou odslouží biskup Pavel Konzbul. Při mši zazní v podání Brněnského katedrálního sboru Magnificat některé ze skladeb, které sv. Tomáš otextoval. Na bohoslužbu naváže osobní svědectví biskupa Pavla s názvem „Tomáš a já“. Katedrála s možností uctít ostatky sv. Tomáše zůstane otevřená až do 21 hodin.
Do oslav 750. výročí od světcova úmrtí se zapojilo i Diecézní muzeum, které v kryptě katedrály připravilo expozici Doctores Ecclesiae – Církevní učitelé, inspirovanou sv. Tomášem. Ta bude 1. listopadu k vidění od 10:00 do 20:00.
Světec, filozof i učitel církve
Sv. Tomáš Akvinský byl katolický filozof a teolog 13. století, jeden z největších středověkých myslitelů, jehož práce představuje vrchol scholastiky. Narodil se roku 1225 jako syn hraběte Landolfa a v rané dospělosti proti vůli své rodiny vstoupil do kláštera dominikánů. Později studoval v Kolíně nad Rýnem a v Paříži, kde se stal profesorem a doktorem bohosloví. Za jeho nejvýznamnější dílo bývá považována rozsáhlá Suma teologická (Summa theologiae), v níž filozof zodpovídá základní náboženské otázky. Za svatého byl prohlášen už v roce 1323 a římskokatolická církev jej řadí mezi 36 tzv. učitelů církve.
Foto: Ingimage
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz