Staňte se dárcem krevní plasmy a pomozte zachraňovat životy

Darovat krevní plasmu znamená udělat dobrý skutek a pomoci lidem, kteří se potýkají s vážnými zdravotními obtížemi. Cenné látky, které plasma obsahuje, nelze vyrobit uměle. Produkce důležitých léčiv tak závisí pouze na ochotných dárcích. Jak se stát jedním z nich?

Rozhoduje věk a dobrá kondice

Vhodný a zdravý dárce ve věku 18-65 let může darovat krevní plasmu co 14 dní, nicméně první odběr plasmy je potřeba absolvovat před dosažením 60-ti let věku. Před každým odběrem by měl dárce dbát na dodržení stravovacího a pitného režimu a měl by přicházet odpočinutý a zdravý.

Zájemce o darování plasmy vyplní před prvním odběrem podrobný zdravotní dotazník, toto může udělat i online z pohodlí domova. Na odběrovém centru pak dotazník podepíše a po změření teploty, tlaku a zvážení, může přejít k pohovoru u lékaře. S lékařem zájemce projde informace uvedené v dotazníku a absolvuje lékařskou prohlídku. Po úspěšném dokončení všech požadovaných vstupních procedur a kladném posouzení vhodnosti/možnosti darovat krevní plasmu přítomným lékařem, je možné přistoupit k samotnému odběru. Zároveň se začátkem odběru, je provedena také kontrola krevního obrazu. Samotný odběr je prakticky bezbolestný a trvá zhruba 40 minut.

Pravidelnou součástí každého dalšího odběru je konzultace u lékaře, zhodnocení krevního tlaku a krevního obrazu.

Plasma jako součást moderní medicíny

Krevní plasma má v lidském těle zcela nenahraditelnou funkci, a to transportovat všechny důležité součásti krve na jejich potřebná místa. Plasma je z největší části tvořena vodou, ve které je „rozpuštěno“ množství živin ve formě cukrů, minerálních látek, enzymů, hormonů či tuků. Klíčovou součástí jsou plasmatické bílkoviny, které se využívají při výrobě moderních léčiv a pomáhají tak pacientům s poruchou srážlivosti krve, sníženou imunitou, s některými onemocněními ledvin či nádorovými onemocněními. Krevní plasma se významně uplatňuje se také při léčbě rozsáhlých popálenin. Mnohé „účinné látky“, které plasma obsahuje, zatím neumíme synteticky vyrobit. Léky, které se z odebrané plasmy vyrábí, lze produkovat jen díky ochotě dobrovolných dárců.

Přináší dárcovství nějaké výhody?

Každý dárce se může rozhodnout, zda bude krevní plasmu darovat bezplatně, nebo za úplatu. Bezplatný dárce má nárok na placené volno od zaměstnavatele a může si snížit daňový základ. Placený dárce dostává náhradu 800 Kč za čas strávený na odběru plasmy a na kompenzaci s tím spojených nákladů. Velkou výhodou pro každého dárce je také pravidelný rozbor krevního obrazu, díky němuž mají všichni dárci stálý přehled o svém zdravotním stavu. V průběhu odběru se o dárce stará milý personál, k dispozici jsou časopisy, Wi-Fi i možnost sledovat filmy na Netflixu. Dárci se mohou zapojit do pravidelných soutěží o hodnotné ceny a také do věrnostního programu, kde za nasbírané body mohou získat zajímavé odměny.

Více podrobností o krevní plasmě, možnostech i výhodách dárcovství se dozvíte na www.caraplasma.cz. Na stránkách si můžete také vyhledat nejbližší pobočku Cara Plasma a zarezervovat si termín odběru.

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...