Hokejové hry v Brně prověří reprezentaci před světovým šampionátem

Brno, 23. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Hokejový útočník Aleš Hemský z Edmontonu nechyběl na pondělním srazu české hokejové reprezentace v Brně, kde bude domácí tým od čtvrtka do neděle hrát KAJOTbet Hockey Games, které jsou posledním podnikem série Euro Hockey Tour. Obránce Jakub Kindl z Detroitu se k týmu připojí ve středu.

KajotArena250

Český národní tým čeká v tomto týdnu poslední herní prověrka před nadcházejícím světovým šampionátem a tři zápasy proti Švédsku, Finsku a Rusku. Proto trenér Alois Hadamczik zatím drží širší kádr, který zúží až v neděli po brněnském turnaji.

Po třech letech se v reprezentačním dresu představí útočník Aleš Hemský, který neváhal přijmout Hadamczikovu nabídku. "Když jsem zdravý, vždycky chci jet. V Edmontonu mi nikdy nedělali problémy. Nechávali rozhodnutí na mě," pravil Hemský.

Zatímco forvard Jiří Hudler hrající za Detroit účast na šampionátu odmítl, jeho týmový kolega Jakub Kindl zažije reprezentační premiéru a po cestě ze zámoří začne trénovat ve středu. Stejnou roli jako Kindl má v týmu brněnský forvard Jakub Svoboda, kterého na pondělním srazu doplnil další člen stříbrného extraligového mužstva Tomáš Žižka. Ze zlatého týmu Pardubic se v Brně objevil pouze kapitán mistrů Petr Koukal. "Všichni tři finalisté budou hrát hned první čtvrteční zápas," prozradil Hadamczik.

Kouč má momentálně k dispozici třicetičlenný kádr, z něhož vypadl Kamil Kreps. "Má potíže se zády. Volal mi a je špatný. Lékař mu nedoporučil pokračovat, dokonce se neví, jestli nebude muset jít na operaci," informoval Hadamczik. Problémy má také Ivan Rachůnek, který jako jediný v pondělí netrénoval. "Měl výpotek v koleni, doktor mu to vytáhl a říkal, že v úterý by měl být fit," uvedl český trenér.

Manko v přípravě budou v tomto týdnu dohánět nedávno nemocní beci Miroslav Blaťák s Lukášem Krajíčkem, Ondřeje Němce trápilo zraněné rameno a forvarda Lukáše Kašpara zlobil naražený bok. "Už jsou v pořádku," ujistil Hadamczik, který má nyní kádr složený ze tří gólmanů, 11 beků a 16 útočníků.

Hadamczik stále bedlivě sleduje vývoj v zámoří, kde se hraje první kolo Stanley Cupu. Po vyřazení San Jose je nyní volný Martin Havlát, jenž si vloni na MS poranil rameno a další zdravotní potíže je neopustily ani během sezony. "Mluvil jsem s ním v neděli. Jeho problémy přetrvávají dál a bojí se, že ho ani z klubu nepustí. V úterý má výstupní prohlídku a po ní se uvidí. Ale když mi řekl, jaká je nálada v klubu, kolik zápasů odehrál a že ho to zase pobolívalo, vidím jeho start padesát na padesát," řekl kouč reprezentace.

Do nominace by rád zařadil také hráče usilující v KHL o Gagarinův poháru. V Omsku má zájem o beka Martina Škoulu s útočníkem Romanem Červenkou, v Dynamu Moskva sleduje Marka Kvapila. "Víme, které hráče chceme, a oni se musejí vyjádřit. U Škouly je velký otazník, protože řekl, že v této sezoně nechce reprezentovat. Ale my bychom ho potřebovali, takže až finále skončí, budu mu volat," plánoval Hadamczik, jenže je ve spojení i s forvardem Petrem Hubáčkem hrajícím finále finské SM-liigy za Jyväskylä.

"Má problémy s kolenem a musí dohrát sérii ve Finsku. Pak přijde za doktorem Ziegelbauerem a uvidíme, jaký bude jeho stav. Musíme vědět, že bude k prvnímu utkání na šampionátu zdravý. Nebudeme brát hráče, kteří nebudou fit, to nemá význam," podotkl trenér národního týmu.

Úvodní duel KAJOTbet Hockey Games odehraje český výběr ve čtvrtek 26. dubna od 18.30 proti Švédsku. O dva dny později se od 14 hodin střetne s Finskem a v neděli turnaji zakončí od 18 hodin soubojem s Ruskem. Premiérový start na letošním MS si pak Hadamzvikův celek odbude v pátek 4. května ve Stockholmu proti Dánsku.

Širší nominace české reprezentace na KAJOTbet Hockey Games:

Brankáři:
Jakub Kovář (HC Mountfield České Budějovice), Tomáš Pöpperle (HC Sparta Praha), Jakub Štěpánek (Petrohrad/KHL).

Obránci:
Miroslav Blaťák, Jakub Nakládal (oba Ufa/KHL), Petr Čáslava (CSKA Moskva/KHL), Jakub Kindl (Detroit/NHL), Lukáš Krajíček (Minsk/KHL), Jakub Krejčík (HC Slavia Praha), Tomáš Kudělka (HC Vítkovice Steel), Zdeněk Kutlák (Ambri-Piotta/Švýc.), Tomáš Mojžíš (TPS Turku/Fin.), Ondřej Němec (Čerepovec/KHL), Petr Zámorský (PSG Zlín), Tomáš Žižka (HC Kometa Brno).

Útočníci:
Lukáš Kašpar, Jiří Novotný (oba Astana/KHL), Aleš Hemský (Edmonton/NHL), Petr Holík (PSG Zlín), Petr Koukal (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice), Jan Kovář (HC Plzeň 1929), Petr Nedvěd (Bílí Tygři Liberec), Jakub Petružálek (Chabarovsk/KHL), Tomáš Plekanec (Montreal/NHL), Petr Průcha (Petrohrad/KHL), Ivan Rachůnek, Petr Tenkrát (oba HC Sparta Praha), Jakub Svoboda (HC Kometa Brno), Jiří Tlustý (Carolina/NHL), Tomáš Vincour (Dallas/NHL), Michal Vondrka (HC Slavia Praha).

Petr Říha, foto: Kajot Arena

Související články: