Vodní záchranáři se utkají za Lužánkami

Brno, 1. března 2013 - Již sedmý ročník mezinárodních závodů ve vodním záchranném sportu GRAND PRIX MORAVIE se uskuteční ve dnech 1.–3. března na Městském plaveckém stadiónu za Lužánkami. Prestižní klání záchranářů, které nemá v republice obdoby, pořádá Místní skupina Vodní záchranné služby Českého červeného kříže (MS VZS ČČK) Brno-město.

vodni zachranari 250

Loňský ročník závodů přinesl mnoho změn. Především se závody přesunuly z pětadvacetimetrového na padesátimetrový bazén, což umožnilo, aby se závody mohly řídit mezinárodními pravidly. Dále došlo k rozšíření závodu o seniorskou kategorii. Letos se tedy na Grand Prix Moravie utkají juniorští (1995–1999) a seniorští (1987–1994) záchranáři. Samotný závod bude probíhat ve třech dnech.

V pátek proběhne simulovaný závod schopnosti záchranářů reagovat na krizovou situaci. „V této disciplíně předvedou závodníci, že jsou opravdovými vodními záchranáři. Budou totiž postaveni před krizovou situaci, o které dopředu nic nebudou vědět. Jejich úkolem bude tuto situaci efektivně řešit a k tomu ji zvládnout v šibeničním limitu dvou minut," uvedl Ondřej Brunn z MS VZS ČČK Brno-město.

vodni zachranari02
Tato disciplína je považována za královskou, především kvůli největšímu přiblížení skutečné práci vodních záchranářů. „V minulých letech již závodníci zažili různé krizové situace, nicméně loňská byla opravdu unikátní. Organizátoři připravili pro účastníky letní bouři, když za pomoci obřích ventilátorů rozpohybovali po bazéně plachetnice, které se následně převrátily. Dále se na hladině vyskytovalo několik dalších plavidel a mnoho obětí – figurantů," doplnil Brunn.

vodni zachranari03
V sobotním programu se záchranáři utkají v pěti individuálních disciplínách, které určí nejlepší jednotlivce závodu. „Nejzajímavější disciplínou je 200 m Super Lifesaver, při které musejí závodníci prokázat svou všestrannost nejen při plavání, ale také při využívání záchranných pomůcek," podotknul Brunn.

vodni zachranari04
V neděli se pak závodníci utkají ve třech štafetových disciplínách a jedné netradiční individuální. Jedná se o Saving a Manikin by Boat, novinku z loňského roku. Při této disciplíně musejí závodníci prokázat své schopnosti při ovládání veslice. „Atraktivní štafetovou disciplínou je bezpochyby Line Throw. Jedná se o časový závod, kdy jeden ze dvou soutěžících stáhne a hodí nezatížené lano druhému členu týmu, který je ve vodě, a táhne ho jako obět k cílovému břehu bazénu. V této disciplíně patří domácí závodníci k těm nejlepším a již přivezli stříbrnou a bronzovou medaili i z mistrovství Evropy," dodal Brunn.

První tři vítězné týmy s nejvyšším součtem bodů si mezi sebou rozdělí cenu v hodnotě 25 000 Kč. Loni se z vítězství radovala polská reprezentace, když porazila druhou domácí MS VZS ČČK Brno-město a třetí Neratovice.

Autor: Kryštof Turek
Foto: Jan Petrášek a Josef Marek

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...