Brněnští borci se obětují pro házenou

Brno, 11. března 2013 - Historie házené v Králově Poli se píše od roku 1920. Jako všechny kluby ve všech sportech prožívali i zde léta vzestupů i pádů. K úspěchům patří především tituly mistrů republiky v letech 1939 a 1947. Připomeňme, že do roku 1947 se u nás hrála pouze česká házená. V dalším roce byli právě Královopolští iniciátory schůzky v Zemanově kavárně, která položila základy rozvoje mezinárodní házené v tehdejším Československu.

Hazena4-250


Družstva mužů, žen i dorostu poté patřila v ČSR k absolutní špičce. Koncem padesátých let však přišla vážná krize, která se projevila pendlováním mezi první a druhou ligou, ale zejména skončením ženské házené. Muži pak počátkem 70. let spadli až do krajského přeboru. Téměř po patnácti letech nastala změna k lepšímu, když v dorosteneckých kategoriích začaly úzce spolupracovat brněnské kluby. Následoval vzestup a po něm další pád. V polovině prvního desetiletí tohoto století se zdálo, že také družstvo mužů svoji činnost ukončí. Nebyly peníze ani na dohrání soutěže. V té době se hráči složili a zachránili tak mužstvo před rozpadem.

Hazena2-468Trenér Hegar dává pokyny při oddechovém čase

Příznivý obrat nastal s příchodem nového předsedy klubu Josefa Cikána. Tomu se podařilo získat další finanční prostředky. Začalo se dokonce uvažovat o postupu do extraligy, což se v sezóně 2010/11 podařilo. První rok byl bojem o setrvání v soutěži a Handball KP Brno, jak se dnes klub nazývá, se zachránil v posledním kole. V létě 2012 se však podařilo družstvo mužů stabilizovat. Přišli noví hráči se vztahem k městu Brnu i k regionu. Klub také našel manažera se sportovní minulostí. Jakub Kahoun působil dlouhá léta ve fotbalovém klubu Baníku Ostrava. Říká: „Nezáleží na tom, že házené zatím moc nerozumím. Na to jsou tu trenéři. Já chci především stabilizovat hospodaření klubu." Snaží se obracet zejména na královopolské firmy a na zdravé části bývalé Královopolské strojírny. „Mnozí si myslí, že budu žádat horentní částky. Zpočátku netuší, že i dvacet tisíc jsou pro nás zajímavé peníze. Dobrá je i materiální pomoc, protože bychom ty věci stejně museli koupit," vysvětluje. Současně oceňuje zlepšující se vztah města a kraje ke sportu.

Hazena3-468Brankář Jiří Bavlnka v akci

Vraťme se ale ke sportovním výsledkům družstva mužů. To začalo novou sezónu s cílem umístit se do šestého místa a postoupit do play-off. Prvních šest zápasů ale znamenalo šest vítězství a překvapivé vedení v tabulce. Z té doby stojí za zaznamenání především vítězství v Plzni, která na počátku roku 2013 vede suverénně extraligovou tabulku, a zápas s Duklou Praha. Na ten přišlo do haly na Vodově 850 diváků. Handball KP Brno byl na přelomu roku šestý. Tabulka je však nesmírně vyrovnaná a druhé místo je vzdáleno pouhé dva body. Družstvo se opírá o starší, zkušené, takticky vyzrálé, silové hráče. Snaží se zejména nedělat zbytečné chyby. Výraznou osobností je trenér Jan Hegar, bývalý trenér národního B týmu. Na hřišti patří k oporám Michal Dostalík, který se vrátil z dlouholetého působení na Islandu, Viktor Hastík a v brance je jistotou Jiří Bavlnka.

Hazena4-468Branku soupeře ohrožuje Viktor Hastík

Cílem pro tuto sezónu zůstává nejhůře šesté místo. Pro další rok by ale Královopolští chtěli bojovat v extralize o medaili, a to za podpory nejméně 600 až 700 diváků. O ty pochopitelně bojují s dalšími kolektivními sporty, košíkovou, volejbalem a florbalem. „Hokej a fotbal jsou samozřejmě někde jinde," poznamenává Jakub Kahoun. „Lidé by si měli uvědomit, že hráči se pro házenou skutečně obětují. Všichni mají svoje zaměstnání a po něm se ve večerních hodinách scházejí čtyřikrát týdně na tréninku. K tomu se přidává každý víkend zápas. A to rodinnému životu rozhodně nesvědčí."

Jiří Povolný
Foto archív Handball KP Brno

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...