Japonsko, Jižní Korea, Čína. Asijské trhy objevují moravská vína

Brno, 5. srpna 2012 – Dálný východ začíná objevovat kouzlo moravských vín. Vinařství Sonberk, Víno Marcinčák, Reisten a Mikrosvín Mikulov navázala dlouhodobou spolupráci s japonskými obchodníky a zásobují svými víny japonský trh. Vinné sklepy Roztoky, Arte Vini, Bohemia Sekt a vinařství Marcus se budou v říjnu prezentovat na mezinárodním veletrhu v druhém největším městě Jižní Koreje Daejeonu. Moravská vína si však našla cestu i do Číny nebo Vietnamu a jednání probíhají také v dalších zemích.

vino

V konkurenci věhlasných světových vinařství, z kterých si japonští obchodníci vínem mohou vybírat, jde o jednoznačný úspěch a vedle cenných medailí z prestižních mezinárodních soutěží je to další potvrzení kvality moravských vín.

Moravským vinařům se na japonském trhu podařilo získat silného partnera – obchodnici Mayumi Endo vlastnící známý obchod, velkoobchod a e-shop. Ta v roce 2010 oslovila prostřednictvím Bohumila Ševčíka Českou agenturu na podporu obchodu (Czechtrade) s poptávkou po moravském víně. Czechtrade se obrátil na vinařskou platformu V8, následovalo rychlé setkání s Mayumi Endo v sídle Czechtrade, průzkumná cesta po vinařstvích a degustace u jednotlivých sklepmistrů.

Mayumi Endo se v Japonsku také stala aktivní propagátorkou moravského vína. Jeden z věhlasných japonských herců byl pozván do televizního pořadu „Tasaki Bar", nejznámějšího japonského sommeliera, kde společně ochutnávali a chválili Merlot, výběr z hroznů z vinařství Sonberk. Moravská vína se tak dostala také do japonské televize, čím výrazně vzrostla jejich obliba a prodej na Dálném východě.

Směr veletrh v Jižní Koreji

Ve spolupráci s Milošem Sklenkou, obchodním radou Velvyslanectví ČR v Soulu, se naše vinařství (Vinné sklepy Roztoky, Arte Vini, Bohemia Sekt a Marcus) připravují na říjnovou účast na veletrhu v druhém největším městě Korejské republiky v Daejeonu (Tedžon).

Poté, co jihokorejská strana posoudila informace o českém vinařství, tradici výroby vína a jeho exportu, získala Česká republika na veletrhu statut čestného hosta po boku vinařských velmocí. Moravská vína a vinařství tak budou mít příležitost představit se v Daejeonu cca 150 000 především odborným návštěvníkům, jakými jsou nákupčí vína z hotelů, restaurací, obchodních sítí apod., sommelieři, členové odborných spolků a další. Jihokorejská mise bude završena degustací v Českém informačním centru v Soulu, které proslulo jako dokonalá replika Staroměstské radnice v Praze.

Spotřeba vína v Koreji neustále roste a pohání ji především zájem o vína evropská. Jižní Korea si ve srovnání s Evropou a Severní Amerikou udržuje stabilní hospodářský růst a její trh představuje významný obchodní potenciál. Ročně navštíví Českou republiku kolem 400 tisíc Korejců, kteří o našich reáliích mívají na rozdíl od ostatních asijských národů poměrně velké povědomí. Prostřednictvím našich vín si mohou k České republice vybudovat pozitivní vztah, a moravská vína tak také mohou pomoci našemu cestovnímu ruchu.

Čína, Vietnam, Filipíny, Tchai-wan

Vinné sklepy Roztoky spolu se společnostmi Rodinné vinařství Jedlička a Novák, Marcus a Weinmarket uspořádaly v loňském roce seminář a následnou prezentaci moravských vín v čínském Pekingu za účasti významných hostů z kulturních i politických kruhů. To následně vyústilo v zajímavou obchodní spolupráci v řádu desítek tisíc litrů dovezených vín.

První dodávky jsou ve spolupráci se českými zastupitelskými úřady domlouvány také v dalších exotických zemích Dálného východu, jakými jsou Vietnam, Tchai-wan či Filipíny.

Oceňovaná vína z Moravy dělají celé České republice v zahraničí čest a pozitivní reklamu, což zvyšuje také poptávku u obchodníků a zákazníků z dalších zemí. Jakkoli nikdy nebudeme ve víně ve srovnání s Francií, Španělskem, Itálií či jihoamerickými státy dominantní exportní zemí, máme se určitě na světových trzích čím pochlubit, a ukázat tak milovníkům vína ze vzdálených zemí jedno z našich velmi úspěšných odvětví.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...