Moravská bílá vína triumfovala na soutěži OIV v Gruzii

Brno, 17. června 2014 - Gruzie se právem pyšní nejdelší tradicí výroby vína, sahající zpět 8000 let (součást světového kulturního dědictví UNESCO), i vynikajícími víny ze současné produkce. O to zářivější jsou tři zlaté medaile, které si z letošní gruzínské soutěže Georgia International Wine Awards 2014, pořádané pod patronátem OIV, odvážejí tři bílá moravská vína.

GRUZIE BINDER CHAMPION

Absolutním šampionem gruzínské soutěže se stal Sauvignon 2013 pozdní sběr z Rodinného vinařství Pavla Bindera z Rakvic, který byl letos oceněn zlatými medailemi již v Bordeaux na Concours Mondial du Sauvignon, na Grand Prix Vinex i na Valtických vinných trzích.

„Překvapila mě přítomnost tak vynikajícího vzorku Sauvignonu na soutěži v Gruzii,“ komentoval víno Dr. Georg Binder, profesor vinařské školy DLR Rheinpfalz für Weinbau und Oenologie. „Když jsem přemýšlel o jeho původu, váhal jsem, kam jej v Novém světě umístit, ale byl jsem si jist, že je to jeden z nejlepších Sauvignonů, které jsem v poslední době pil. O to větší překvapení bylo, když se na galavečeru ukázalo, že se jedná o moravské víno, navíc od mého jmenovce! Počátkem prázdnin jedeme se studenty naší školy za víny do Rakouska, na Moravu a na Slovensko a moc rádi se v tomhle vinařství zastavíme!“

Druhým nejvýše hodnoceným vínem soutěže se stalo chuťově čisté a velmi pitelné kabinetní Veltlínské zelené 2013 Davinus úspěšného negocianta Miroslava Majera. Trojici zlatých medailí pro moravská vína završil mladý Tramín červený 2013 pavlovského vinaře Georgiose Iliase. Tři zlaté medaile ze tří soutěžících vzorků. Vynikající reprezentace našich vín v zemi jejich kořenů.

„Česku patří ještě jedna zlatá,“ dodal na galavečeru soutěže zástupce generálního ředitele OIV Yann Juban, „a to za profesionální a citlivé vedení mezinárodní jury Lubošem Bártou, který byl do čela soutěže nominován v rámci nové koncepce, aby pomohl implementovat mezinárodní standardy OIV a zvýšit úroveň a prestiž soutěže.“

V jury dále zasedli vedle domácích gruzínských vinařů například americká Master of Wine z Brooklynu Lisa Granik, vinařský komentátor CBS Jamal Rayyis, nebo ředitelka Les Prix de l'OIV Nathalie Szalkowski.


Související články: