Mezinárodní soutěž Grand Prix Austerlitz láká na více než 200 vzorků vín

Brno, 12. srpna 2014 – Už tuto sobotu 16. srpna mají lidé možnost ochutnat prvotřídní vína na mezinárodní soutěži Grand Prix Austerlitz ve Slavkově u Brna. Slavkov a víno? Proč ne, vždyť město má bohatou vinařskou historii a dodnes se na jeho území nachází dvě viniční trati. Není tedy divu, že zde vznikla akce, která má za cíl propojit víno se současností, s lidmi a regionem. Stanislav Šida, hlavní organizátor soutěže, nám v následujícím rozhovoru prozradil, co mohou návštěvníci degustace čekat a jaká je její historie.

GPA1

Jak vznikla myšlenka uspořádat soutěže vín ve Slavkově?

Naše firma zajišťovala při rekonstrukcích slavných bitev u Slavkova catering pro vojáky, a tím jsme se začali trochu více zaobírat historií. Zjistili jsme, že v okolí Slavkova byly historicky vždy vinice, a to již i v době, kdy zde byl Napoleon se svými vojsky, a proto jsme se rozhodli zde uspořádat vinařskou akci, která by do regionu navrátila tyto vinařské tradice.

Sida1Statut soutěže zmiňuje, že „systém výstavy symbolicky připomíná bitvu tří císařů u Slavkova". Co je tím myšleno?

Když jsme přemýšleli o konceptu výstavy, napadla nás symbolika přímo s bitvou, takže jsme do statutu výstavy zakotvili pravidlo, že na výstavu se mohou nominovat vinaři z těch zemí, které se bitvy účastnily, a samozřejmě i vinaři z hostitelské země. Takto proběhlo několik ročníků, ale časem jsme zaznamenali připomínky od „vojáků", kteří se na rekonstrukci bitvy podílejí, že např. jejich země zde není zastoupena. Proto jsme oslovili organizátory, abychom zjistili, z kterých zemí je zde přímé zastoupení. Jelikož se zde účastnili rekonstrukcí i např. Portugalci, Italové, Chilané apod., tak jsme statut rozšířili i na země, ze kterých jsou účastníci nejen přímé bitvy, ale i rekonstrukcí bitvy. Každý ročník ještě obohatíme o speciální okruh vín. Vloni to byla rakouská vína a v letošní roce to je sekce VOC (Vína originální certifikace). V letošním roce nad výstavou také převzal záštitu ministr zemědělství ČR. Samozřejmě že celá akce by také nemohla proběhnout bez podpory Vinařského fondu ČR a dalších sponzorů, kterým tímto děkujeme za jejich pomoc.

Jak probíhá samotné hodnocení?

Hodnocení probíhá metodou stobodové klasifikace. Naše komise bývá mezinárodní a nejvíce si vážíme časté účasti i zástupců z Mezinárodní organizace pro révu a víno OIV, která sídlí v Paříži. Všichni hodnotitelé mají mezinárodní zkoušky a na celou komisi dohlíží Asociace sommelierů ČR. Specifikou hodnocení je to, že je dvoukolové, přičemž první kolo proběhne cca měsíc před samotnou výstavou a všechny vzorky, které dosáhnou 80 a více bodů, postupují do druhého kola, které se koná přímo v den výstavy. Z toho vyplývá, že na výstavě ještě nejsou známi vítězové, a proto také nedochází k tzv. honu na „šampióny". Návštěvníci to přivítají a dělají si vlastní pořadí v degustaci. Vinaři zase mají radost, že návštěvníci přechutnají vína podle své vůle. Naše výstava má také specifiku v tom, že návštěvníci si zvolí svého „šampióna". Jinak hodnotíme v 8 kategoriích, kde rozdáváme bronzovou, stříbrnou a zlatou medaili. Oproti jiným výstavám nemáme dané procento, ale udělujeme vždy jednu hlavní a tři vedlejší medaile, takže v každé kategorii máme maximálně 10 medailí. Samozřejmě udělujeme také nejlepší kolekci vín a celkového „šampióna".

Od samého začátku stojí za mezinárodní soutěží vín Grand Prix Austerlitz brněnská vinařská firma – Moravská banka vín, jejímž spolumajitelem je Stanislav Šida. „Banka“ má za sebou organizování deseti úspěšných ročníků ve Slavkově a v posledních letech i přiblížení akce Brňanům přímo na území našeho města.

Kdy a kde tedy může veřejnost ochutnat a zhodnotit vína?

Tradičně (pojedenácté) na zámku ve Slavkově u Brna, a to 16. srpna od 12.00 do 19.00 hodin na nádvoří zámku, kde také v tento den probíhají Napoleonské slavnosti. Druhý termín je 23. srpna v Brně na Biskupském dvoře od 12.00 do 19.00 hodin. Letos to je v Brně již potřetí, první dva ročníky proběhly na Špilberku, ale vzhledem k vysokým cenám nájmu jsme výstavu přestěhovali do „podhradí", kde jsou ceny přijatelnější. Konzumační lístky v hodnotě 300 Kč zahrnují skleničku, katalog a 25 žetonů na vzorky, přičemž jeden žeton je jeden vzorek vína.

A kdy proběhne vyhlášení oficiálních výsledků soutěže?

Výsledky se objeví po brněnské akci na našich webových stránkách a oficiální vyhlášení bude v našem vinném sklepě na Hlinkách začátkem září, kde budou předány diplomy a poháry, které máme také specifické. Jedná se o vinné láhve, které jsou opatřené uměleckými kovářskými doplňky. Termín této akce bude zveřejněn na našem webu a veřejnost se může zúčastnit za předpokladu, že si dopředu uhradí vstupné.

GPA2

Máte za sebou deset ročníků soutěže. Dokážete zavzpomínat a porovnat první ročník s tím zatím posledním? Co vše se změnilo?

Hlavní, na co si vzpomínáme, je, že celý první ročník nám pořádně propršel, byl to nultý ročník, ale všechny ostatní jsme měli na počasí štěstí, takže doufáme, že i letos bude pěkně. Samozřejmě se za ta léta změnil přístup vinařů, kteří se dnes již hlásí sami a berou to jako profesionální čest se této akce zúčastnit. Také kvalita vín se dostala velice daleko a v neposlední řadě i návštěvníci se již každoročně těší na tuto akci. Potom má člověk dobrý pocit, že dělá něco zajímavého. Jinak se nechceme nějak zvlášť vyhranit a soustředit se pouze na nějaký okruh vín. Také co se týká počtu vín, se snažíme udržet hranici pod 300 vzorků, protože pokud je větší množství, tak už pro návštěvníka vzniká velké riziko, že se dostane k velice malému okruhu vín.

Brno se hlásí ke svým historickým odkazům a tradicím vinařství a vína. Označení „Brno, město vína" je pro mnohé přesto zatím pouhým heslem. Jak vy osobně vnímáte současný vztah mezi Brňany a vínem a mezi městem Brnem a vínem?

Teď jste uhodil hřebíček na hlavičku. Naše firma se zaobírá vínem více jak 20 let a celou dobou se snaží dávat Brno do popředí, protože Brno by mělo být takovou bránou do moravského vinařství, zde by měly být soustředěny všechny dostupné informace, které by se daly zde prezentovat a doporučovat návštěvníkům jednotlivé vinařské regiony i sklepy. Máme také velkou radost ze svých klientů, protože pravidelně děláme degustace vín, a to již od roku 1997, kdy pořádáme cca 18–20 degustací ročně. Naše firma také byla první, která dělá „víno brněnského podzemí", a dalo by se říci, že je to první brněnské víno. Proč brněnského podzemí? Protože se zajímáme také o historii a v roce 2004 jsme s Moravským zemským archívem uskutečnili výstavu a konferenci Historie vinařství na Moravě, kde jsme se trochu ponořili do historie Brna a jeho sklepení. Na našich vínech najdete historické názvy, jako je např. Běl (Rulandské šedé), a také na etiketách najdete předměty, které se našly při rekonstrukci brněnského podzemí. Pokud ale srovnáme Brno s jinými městy, tak má opravdu velké mezery. Těžko posoudit, zda je to rivalitou mezi městem a Jihomoravským krajem. Nebo dokonce důsledkem politické rošády... Ono před volbami nás vždy politici vyslyší, ale většinou u toho zůstává. V každém případě lze kladně hodnotit, že v našem městě vinařských akcí přibývá.

Grand Prix Austerlitz 2014

Ročník: 11.
Záštita: ministr zemědělství ČR, Asociace sommelierů ČR
Místo konání: Zámek Slavkov u Brna a Biskupský dvůr v Brně
Termíny: 16. 8. a 23. 8. 2014
Čas konání: 12–19 hodin
Vstupné: 300 Kč (zahrnuje katalog, skleničku a 25 žetonů na degustační vzorky vína)
Počet vzorků vín: cca 200 vín
Web: www.bankavin.cz

 

Jan Přikryl

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...