V Brně proběhlo vyhlášení výsledků soutěže Vinum Juvenale 2017

Brno, 12. února 2018 – V brněnském hotelu Voroněž proběhlo 7. března slavnostní vyhlášení výsledků 20. ročníku největší soutěže mladých vín u nás Vinum Juvenale 2017. O den později byla na stejném místě nabídnuta vína ze soutěže k přechutnání také veřejnosti.

Vinum Juvenale 2017 - Ilona Csáková píseň pro Královny 600x400

Cílem soutěže je propagace kvalitních vín vyrobených ze sklizně aktuálního ročníku, nyní tedy z roku 2017. Ve dnech 19. a 20. února 2018 byla provedena odborná degustace 86 člennou komisí odborníků. Prezidentem degustační komise byl jmenován Ing. Jakub Šebesta, emeritní ministr zemědělství a ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Do soutěže bylo přihlášeno 647 vzorků ze sklizně 2017 z Čech, Moravy a Slovenské republiky.

Champion Vinum Juvenale 2017

  • Irsai Oliver 2017 pozdní sběr, Vinařství Baláž, Dolní Dunajovice

Cena hejtmana Jihomoravského kraje za nejlépe hodnocenou kolekci vín

  • METROFLORA s.r.o., Milotice

Cena primátora statutárního města Brna za nejlépe hodnocené růžové víno

  • Rosé Cabernet Sauvignon 2017 moravské zemské víno, Střední vinařská škola Valtice

Cena Vinařského fondu České republiky za nejlépe hodnocené červené víno

  • Alibernet 2017 pozdní sběr, Štěpán Maňák, Žádovice

Cena za nejlépe hodnocené zahraniční víno

  • Rosé Rulandské modré 2017, akostné, Víno Ludvik, Pezinok, Slovensko

Cena za nejlépe hodnocenou kolekci zahraničních vín

  • Dubovský a Grančič, s.r.o., Svätý Jur, Slovensko

 

Vinum Juvenale 2017 - Šampion Vinařství Baláž 600x400

Předávání ocenění pro šampiona Vinum Juvenale 2017 – Vinařství Baláž

 

Klání vín doplnila tradičně také soutěž Královna vín České republiky. Soutěže se mohly zúčastnit pouze dívky a ženy ve věku od 17 do 25 let, které pochází z vinařské rodiny a svou prací jsou spojené s pěstováním, výrobou a obchodem s hroznovým vínem a jeho produkty. Dívky musely prokázat teoretické znalosti z oblasti vinohradnictví a vinařství, v degustaci rozpoznat 5 charakteristických odrůd a předvést všeobecné a jazykové znalosti. Z deseti finalistek pak odborná komise ve složení Ing. Miroslav Karbula, předseda, RNDr. Anna Kokolusová, ředitelka firmy FAnn, Miroslav Řepa, manager CK ČEBUS Brno, Jiří Sláma, umělecký fotograf, Luděk Machala, oenolog a MUDr. Tomáš Karbula, vybrala 3 nejlepší soutěžící. Druhou vicekrálovnou se stala Nikola Kovářová ze Střední vinařská školy Valtice. Odtud je i první vicekrálovna, Bohdana Stejskalová. Královnou vín pro rok 2018 je Jana Nápravová z Víno Náprava Nový Šaldorf.

Vinum Juvenale 2017 - Královna vína - všechny soutěžící 600x257

Finalistky soutěže Královna vín České republiky

 

Vyvrcholením celé vinařské akce bylo 8. března Vinum Juvenale Praesentatio. Pro milovníky a znalce vín byla připravena nejen ochutnávka všech hodnocených vín ze soutěže Vinum Juvenale 2017, ale i prezentace 11 vinařských firem, kde majitelé a provozovatelé gastronomických zařízení mohli degustovat vína nejen ročníku 2017. Obou akcí se zúčastnilo cca 950 výrobců, milovníků a znalců vín.

Soutěž Vinum Juvenale proběhla pod osobní záštitou ministra zemědělství České republiky Jiřího Milka, hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a primátora Statutárního města Brna Petra Vokřála. Hostem večera byla zpěvačka Ilona Csáková. Akci organizuje firma MIKA CZ, s.r.o.

foto: MIKA CZ


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...