Jakub Šamšula nadchl svými víny brněnský TA-archiv

Brno, 23. března 2018 – Finalista letošního ročníku soutěže Vinařství roku, vinař Jakub Šamšula, zavítal ve čtvrtek 22. března do brněnského TA-archivu. Majitel vinařství osobně představil formou řízené degustace asi čtyřicítce hostí převážně novinky ročníku 2017.

TA-archiv 02 600x400

Jakub Šamšula je moderní a dynamický vinař z Čejkovic. Specializuje se na výrobu limitovaných partií přívlastkových vín, převážně z bílých odrůd, pocházejících z redukovaných sklizní hroznů. Charakteristikou rodinného vinařství je, že vyrábí úzký sortiment vín, což se trochu vymyká moravským zvyklostem. Hlavní důraz je zde kladen na přípravu suchých vín. 

Zájem o degustaci v TA-archívu byl tradičně vysoký a značně převyšoval kapacitu i předem daný limit pro "pohodovou" degustaci. Návštěvníci akcí TA-archivu se vyznačují velkou zvídavostí a velmi oceňují ochutnávky v malých skupinkách, které dovolují větší interakci s vinařem. A i proto degustace probíhala ve dvou následných termínech, se začátky v 18 a 19 hodin. Model dvou po sobě jdoucích řízených degustací je v Brně i celé České republice ojedinělý. 

Víno bylo dle účastníků vynikající, stejně jako poutavý výklad pana Šamšuly. Hosté nejvíce ocenili Chardonnay 2017, Savignon 2017 a Hibernal 2017. Stejně tak i nečekanou krásu i rozhlehlost sklepení TA-archívu na Hlinkách.

Degustační list:

  • Moravský Sekt Šamšula methode classique – brut
  • Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr – suché
  • Chardonnay 2017 pozdní sběr – suché
  • Sauvignon 2016 pozdní sběr – suché
  • Rulandské šedé 2016 GRAND PINOT pozdní sběr – suché
  • Hibernal 2017 pozdní sběr – polosuché
  • Pálava 2017 výběr z hroznů – polosladké
  • Cabernet Sauvignon 2017 pozdní sběr – suché
  • Rulandské modré 2016 GRAND PINOT výběr z hroznů – suché

foto: TA-archiv


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...