Svatomartinský Mikulov láká na osvědčenou tradici i novinky

Mikulov, 8. listopadu 2018 – Od 9. do 18. listopadu proběhne akce, na kterou se spousta milovníků vína, Mikulova a dobré nálady a folkloru těší - Svatomartinský Mikulov. O dvou víkendech čeká obyvatele a návštěvníky Mikulova bohatý kulturní program, který si užijí nejen dospělí, ale i děti.

svatomartinsky mikulov 2018

Příjezd svatého Martina v neděli 11. 11. bude letos v Mikulově oslavován velkolepě. Tradiční košt mladých vín mikulovské vinařské podoblasti se totiž protáhne na celých deset dní. Milovníci vína mohou ochutnat produkci místních vinařů každý den mezi 9. a 18. listopadem, a to od 11 do 20 hodin. Jako každý rok doplní o víkendech košt cimbálová muzika.

Délka koštu ale není jedinou novinkou, kterou si organizátoři nachystali. Návštěvníci se mohou těšit na změnu prostor, kde se bude košt odehrávat. Degustace se přesouvá do vizuálně podmanivých prostor saly terreny na mikulovském zámku. „Myslím si, že to zážitek z degustace vína posune ještě na vyšší úroveň,“ doplňuje ředitelka pořádající společnosti Mikulovská rozvojová Petra Eliášová.

Víno nebude jedinou kratochvílí, která návštěvníky čeká. Těšit se mohou rovněž na dva tematické víkendy. První, mezi 10. a 11. listopadem, s názvem Za folklorem a tradicemi nabídne vystoupení cimbálových muzik, národopisných souborů, ale i příjezd svatého Martina v neděli 11. 11. s krojovým průvodem na Náměstí a otvírání Svatomartinských vín před polednem přesně v 11.11. nebo svatomartinský jarmark. Druhý víkend s tématem Kulinářský trh se ponese ve znamení gastronomie a lokálních specialit.

Pro děti je připravena zábavná hra s tajenkou a odměnou, která je s rodiči provede různými místy Mikulova. Mimo honbu za tajemstvím čekají na děti také dílničky, koutek se zvířátky, procházka se svatomartinskými světýlky či zahrádka u zvědavých husiček.

Mimo víkendové programy na Náměstí a košt jsou pro návštěvníky přichystány komentované prohlídky města, otevřené památky, akce v galeriích a především husí speciality v mikulovských hotelích a restauracích.

V pátek 16. 11. bude od 16 hodin na zámku v Gajdošově sále slavnostní Svěcení vína ročníku 2018, které pořádá místní vinařský spolek Moravín se sídlem v Mikulově za podpory Regionálního muzea v Mikulově, ZD Sedlec u Mikulova, Mikulovské rozvojové, s. r. o., a Vinařského fondu České republiky.

Slavnostní obřad svěcení vína provede probošt kolegiátní kapituly u sv. Václava v Mikulově jeho důstojnost Mgr. Pavel Pacner. K dobrému mladému vínu nesmí také chybět svatomartinská husa, kterou připraví hotel MAROLI v Mikulově a bude se pro zájemce podávat v Gröllově sále.


Související články: