Novinky brněnských vinoték – červen 2020

Brno, 1. červen 2020 – Léto je za dveřmi a tak se v nabídkách brněnských vinoték objevují hlavně svěží mladá vína. Sekundují jim velmi pěkné vzorky klasických stylů i novinky v podobě odrůd Saphira, Kerner či Veltlínské červené rané.

Vivat vinum 08 600x400

 

 

Hibernal 2019 pozdní sběr - Vinařství Baláž 61x252

Hibernal 2019 pozdní sběr

Vinařství Baláž
Morava, Mikulovská podoblast, Dolní Dunajovice, Plotny
250 Kč (ČER)

Bronzově žlutá barva. Ve vůni je cítit projev dobře vyzrálého peckového ovoce a v závěru nádech a tóny ananasu a manga. Suché víno s příjemnou a vyzrálou aromatikou a osvěžujícím ovocným patrem. Zbytkový cukr 4,5 g/l, kyseliny 6,5 g/l, alkohol 13,5 %. Doporučeno k bílým i růžovým masům a měkkým zrajícím aromatickým sýrům.

Zweigeltrebe rosé 2019 kabinetní víno - VÍNO BLATEL 58x256

Zweigeltrebe rosé 2019 kabinetní víno

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Nadhájčí
130 Kč (LGB)

Víno je světle růžové barvy s vůní drobného bobulového ovoce přecházející i v chuť vína, zakončená krásnou svěží pikantní kyselinkou. Víno je vhodné k těstovinám, čerstvým sýrům a jako lahodné osvěžení.

Tramín kořenný Velehrad 863 collection 2019 výběr z hroznů - VÍNO HRUŠKA 59x253

Tramín kořenný Velehrad 863 collection 2019 výběr z hroznů

VÍNO HRUŠKA
Morava, Slovácká podoblast, Louka, Dolní Hora
279 Kč (HRU)

Hrozny sklizeny v 1 700 m vzdáleném vinohradu od baziliky sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Nabízí se možnost ochutnat jeden z nejstarších klonů alsaského tramínu. Polosuché víno vyniká svou plností a extraktem, který připomíná zralé ovoce a květiny s dominantním kořenitým aroma.

Chardonnay Velehrad 863 collection 2019 pozdní sběr - VÍNO HRUŠKA 59x254

Chardonnay Velehrad 863 collection 2019 pozdní sběr

VÍNO HRUŠKA
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Vinohrádky
249 Kč (HRU)

Krásná ovocná lískooříšková vůně až s nádechem mléčného kokosu, což je známkou spontánního kvašení vína v novém XXL dubovém sudu a následné kupáže s druhou částí vína, vyrobeného řízeným kvašením. Suché bílé víno.

Saphira 2018 výběr z bobulí - Rodinné vinařství Janásovi 50x243

Saphira 2018 výběr z bobulí

Rodinné vinařství Janásovi
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Novosady
250 Kč/ 0,5 l (ALL, MBV)

Bílé polosladké víno z panenské sklizně. Interspecifická, středně pozdní moštová odrůda je křížencem odrůd Arnsburger × Seyve-Villard. Ekologicky nenáročné víno, které při šetrné péči vinohradníka dozrává bez jakéhokoli chemického zásahu. Obsah alkoholu 12,5 %, cukernatost při sklizni 28 °NM, kyseliny 5,4 g/l, zbytkový cukr 38,4 g/l, bezcukerný extrakt 27,9 g/l.

Chardonnay 2016 výběr z hroznů - Rodinné vinařství Janásovi 58x260

Chardonnay 2016 výběr z hroznů

Rodinné vinařství Janásovi
Morava, Slovácká podoblast, Boršice u Blatnice, Molvy
220 Kč (ALL, MBV)

Jedno z nejjedinečnějších vín vinařství. Výjimečný genetický materiál z padesát let staré vinice ve viniční trati Molvy, v kombinaci s těžkou jílovitou půdou podhůří Bílých Karpat, toto vše spolu s šetrným zpracováním vinohradníka a vinaře dodává Chardonnay harmonii chutí a vůní. Sladké víno se hodí pro slavnostní příležitosti. Dobře doplňuje hustší polévky, jídla s bílým masem a smetanovou omáčky. Dále je vhodné k paštikám a k plodům moře. Poradí si i se steakem. Obsah alkoholu 10 %, cukernatost při sklizni 24,4 °NM, kyseliny 7,9 g/l, zbytkový cukr 66,2 g/l, bezcukerný extrakt 36,5 g/l.

  • Zlatá medaile – Vinum Laugaricio 2018 (Slovensko)

Tramín červený 2019 výběr z hroznů - Vinařství LAHOFER 67x258

Tramín červený 2019 výběr z hroznů

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast, Dobšice, U Hájku
200 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Bílé polosladké víno s 11,5 % alkoholu, 39,8 g/l zbytkového cukru a 7,2 g/l kyselin. Výrazná zlatavá barva zapadajícího slunce evokující až lehounce narůžovělý klaret. Šťavnatá kyselinka, vyšší zbytkový cukr a mimořádný extrakt dávají vínu komplexnost doplněnou výraznými tóny po skořici, liči a zázvoru. Typický lahoferácký tramín z vinice U Hájku vhodný jako digestiv po dobrém obědě, dobře se ale shodne i se sladkými moučníky nebo k vychutnání jen tak samotný při chvílích odpočinku.

 

Sauvignon 2019 VOC Znojmo - Vinařství HANZEL 56x262

Sauvignon 2019 VOC Znojmo

Vinařství HANZEL
Morava, Znojemská podoblast, Dobšice, U Hájku
190 Kč (MBV, SOM, UZM, VVI)

Bílé polosuché víno s 13,0 % alkoholu, 11,2 g/l zbytkového cukru a 6,8 g/l kyselin. Víno s brilantně čistou zlatavou barvou, intenzivní ovocnou vůní s nádechem čerstvě posečené trávy a tóny angreštového kompotu a svěží broskve. Chuť je šťavnatá, pikantní, s dlouhým ovocným závěrem.

Sauvignon 2019 pozdní sběr - Víno Perk 65235

Sauvignon 2019 pozdní sběr

Víno Perk
Morava, Znojemská podoblast, Miroslav, U Vinohradu
210 Kč (VSV)

Bílé suché víno s 11,5 % alkoholu, 6,5 g/l zbytkového cukru a 6,3 g/l kyselin. Barva je světloučce zelenožlutá, víno s vyšší viskozitou. Vůně je příjemně intenzivní s nádechem kořenitosti a aromatikou mladých kopřiv nebo černého bezu. V chuti dává víno plně nabídnout svojí vyšší kyselinku, ze které vystupují tóny černého rybízu, kopřiv a grapefruitu. Plnost vína se bude s časem rozvíjet. Vhodné jako aperitiv nebo ke studeným předkrmům.

Kerner 2019 pozdní sběr - Víno Perk 65x233

Kerner 2019 pozdní sběr

Víno Perk
Morava, Znojemská podoblast, Miroslav, Weinperky
210 Kč (VSV)

Bílé polosladké víno s 10,5 % alkoholu, 38,8 g/l zbytkového cukru a 6,2 g/l kyselin. Barva je světle slámově žlutá se stříbrnými odlesky, víno se střední viskozitou. V aromatice můžeme rozpoznat jemné muškátové tóny, rybíz a lehkou kořenitost. Chuť je plně zakulacená, harmonická se svěží kyselinkou, která se ideálně spojuje s vyšším zbytkovým cukrem. Medové tóny provází celou středně dlouhou až delší dochutí. Víno se zcela ideálně hodí ke všem sladkým dezertům.

Veltlínské červené rané 2019 moravské zemské víno 60x262

Veltlínské červené rané 2019 moravské zemské víno

Vinařství Trpělka & Oulehla
Morava, Znojemská podoblast, Dolní Kounice, Karlov
135 Kč (RAJ, U3D, U3K)

Suché víno zelenožluté barvy se slunečními reflexy. Ve výrazu pružné, s živou kyselinkou. Výrazné minerální tóny doplňují náznaky hrušek a jemné slanosti. Večerka připomíná jarní louku s bílými zvonky s medvědím česnekem. Víno je kvašeno kvasinkou z vinice. Vhodné k předkrmům z ryb či milánskému rizotu. Skvěle se snoubí s tradiční sladkou kuchyní (vdolečky, palačinky). Zajímavé každodenní víno s 12 % alkoholu z netradiční odrůdy, k lehkému večernímu posezení.

Müller Thurgau Frizz 2019 moravské zemské víno 66x244

Müller Thurgau Frizz 2019 moravské zemské víno

Vinařství Trpělka & Oulehla
Morava, Znojemská podoblast, Dolní Kounice, Šibeniční hora
160 Kč (RAJ, U3D, U3K)

Víno květnaté muškátové vůně, s chutí letního jablíčka a bílého rybízu. Doporučeno ke grilovaným sladkovodním rybám s čerstvými bylinkami a cuketou, se sýry typu gervais, či mandlovými dezerty. Možno servírovat na ledu jako welcome drink při letní párty. Suché bílé víno s 11,5 % alkoholu.

Pálava Terroir Pálava 2019 výběr z hroznů - Vinařství Vajbar 65x240

Pálava Terroir Pálava 2019 výběr z hroznů

Vinařství Vajbar
Morava, Mikulovská, Perná, U Boží muky
269 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Novinka v nabídce: Pálava z hroznů, které se urodily na svazích Pálavy. Barva je sytě zlatá s meruňkovými odlesky. Vůně je velmi bohatá, plná a zralá. Čajová růže se tu snoubí se svěžestí citrusů a nasládlými tóny medu a šeříku. Chuť je opulentní, mnohovrstevná. Zralé letní bobulové ovoce, aromatické koření, kandované citrusy, zralý angrešt, to vše zasazené do minerální struktury a zakončené krystalickou citrusovou kyselinou. Doporučeno ke kuřecímu špízu s grilovaným ananasem.

Ryzlink vlašský 2019 pozdní sběr - Rodinné vinařství VICAN 56x264

Ryzlink vlašský 2019 pozdní sběr

Rodinné vinařství VICAN
Morava, Mikulovská, Pod Mušlovem
226 Kč (VGA)

Světle zlatavá barva, aroma je příjemně harmonické, připomínající zelený angrešt a kdoule, v chuti výrazná mineralita a svěží kyselinka. Víno se skvěle hodí ke grilované krkovici v hořčičné marinádě. Zbytkový cukr 3,5
g/l, kyseliny 6,8 g/l, alkohol 13,5 %.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – červen 2020

ALL – Vinotéka Alla
ČER – Černá růže
HRU – Víno Hruška
KAR – Vinárna U Karafy
LGB – La Gurmán Boutique
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
PER – Vinotéka Perkmistr
RAJ – Farmářská prodejna na Ráječku
ROU – Vinotéka Roučí
SOM – Sommelierský Servis
U3D – u3deci
U3K – Vinotéka U Tří knížat
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v Přehledu brněnských vinoték


Související články: