Dva šampioni a 34 zlatých medailí ze Slovenska pro moravské vinaře

Brno, 7. října 2020 – Na 25. ročníku mezinárodní soutěže Muvina Prešov získali moravští vinaři 2 tituly Šampiona a 34 zlatých medailí. Stali se tak druhou nejúspěšnější zemí v počtu ocenění hned za domácím Slovenskem. Účast našich vín finančně podpořil Vinařský fond a organizačně ji zajišťovalo Národní vinařské centrum.

vino lahev sklenicky

Moravským vinařům se podařilo v konkurenci vín z 8 zemí světa získat dvě ze sedmi nejvyšších ocenění soutěže, tedy tituly Šampionů v kategoriích bílá suchá vína a růžová vína. Šampiona suchých bílých vín a zlatou medaili za svou Pálavu pozdní sběr 2019 získalo vinařství Šilinek z Pavlova. Vinařství přidalo ještě zlatou medaili opět za Pálavu 2019, ale tentokrát výběr z hroznů. Nejúspěšnějším se stalo ale vinařství Dufek, které obdrželo druhého šampiona, tedy ocenění pro nejlepší růžové víno a zlatou medaili za Rulandské modré rosé VOC 2019. K tomu přidalo ještě 4 zlaté medaile za svá další vína. Celkem si naši vinaři odvážejí 34 zlatých medailí.

„Muvina Prešov nabízí zajímavé srovnání vín z převážně středoevropského regionu a našim vinařům se zde tradičně velmi daří. Zejména pak srovnání s domácím Slovenskem je zajímavé, protože jsme si stále blízcí, a máme tedy i podobné preference v oblasti vína," komentoval úspěch Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a Salonu vín ČR.

Odborná 24členná porota udělila celkem 3 velké zlaté medaile, 86 zlatých medailí a 7 titulů Šampiona. Pravidelně na této soutěži zasedají v komisích také profesionálové z České republiky. Letos to byl Radoslav Baloun a Vladimíra Seidlová. Soutěž Muvina Prešov probíhá pod záštitou OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži).


Související články: