Moravská vína si přivážejí dva šampiony z Izraele

Brno, 6. prosince 2020 – Na letošním 14. ročníku mezinárodní soutěže vín Terravino v Izraeli moravští vinaři opět zazářili. Nejenže si odvážejí celkem 10 medailí, ale také dva titulyšampiona za nejlepší vína soutěže. Účast našich vín organizačně zajistilo Národní vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu.

moravska vina izrale

Nejúspěšnějším se stalo vinařství Štěpán Maňák, které si vysloužilo za Sauvignon 2019, pozdní sběr titul šampiona mezi víny cenové kategorie 11-16,99 dolarů a velkou zlatou medaili. K tomu přidalo ještě další dvě zlaté medaile za vína Grand Reserva 2018 a Alibernet 2017, pozdní sběr. Druhý titul šampiona, tentokrát v cenové kategorii 7,01-10,99 dolarů a zlatou medaili získalo za svou Pálavu 2019, výběr z hroznů B\V vinařství z Ratíškovic, kterému se letos na mezinárodní úrovni velice daří.

Velkou zlatou medaili si z Izraele vezetaké Vinařství Dvořáček LTM za CuvéeAubere Rezerva 2015, pozdní sběr. Třemi zlatými medailemi ocenila porota vína vinařství Znovín Znojmo a po jedné zlaté medaili míří do Vinných sklepů Lechovice a Rodinného vinařství Gréger. Celkem si tak naši vinaři odvezli 2 šampiony, 2 velké zlaté a 8 zlatých medailí.

„Jako většina soutěží byla i tav Izraeli silně postižena koronavirem. Každoroční počet kolem 1000 vzorků letos spadl na 474 z pouhých 14 zemí světa. To ale nijak nesnižuje úspěch moravských vinařů, kterým se na této soutěži tradičně daří a pravidelně vozí nejenom medaile, ale hlavně šampiony. Každá medaile se počítá,“ sdělil Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu SOMMELIER/Revue pro Hotel, Restaurant a Cestování.

Soutěž se letos konala od 22. do 26. listopadu v nových prostorách Wine Culture Center na pomezí Jaffy a Tel Avivu. I když stát Izrael již vykročil z úplného lockdownu, ovlivnila průběh hodnocení přísná bezpečnostní a hygienická opatření. Byl minimalizován počet hodnotitelů a před každým porotcem byl na stole umístěn rozměrný štít z plexiskla, který chránil ostatní kolegy.


Související články: