Novinky brněnských vinoték – leden 2021

Brno, 1. ledna 2021 – Leden přináší několik velmi povedených tipů z Moravy, ale i Maďarska, Německa a Itálie. Bílá, růžová i červená vína, s bublinkami i bez.

Vivat vinum 05 600x400

 

 

Muflon rosé brut jakostní šumivé víno - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 65x238

Muflon rosé brut, jakostní šumivé víno

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava
220 Kč (BOR, MBV, MOR, VPV, VUR)

Suché růžové šumivé víno s 12,5 % alkoholu. Aroma dozrávajícího peckového a drobného červeného ovoce doprovází v chuti transformované zahradní ovoce s jemným perlením a džemovo-cereálním projevem v závěru. K drobnému barevnému ovoci, grilovaným krevetám nebo polotvrdým a tvrdým sýrům.

Chardonnay Vinum Palaviense 2018 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x259

Chardonnay Vinum Palaviense 2018 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Věstoňsko
270 Kč (BOR, MBV, MOR, VPV, VUR)

Suché bílé víno s 13,5 % alkoholu. Buket zavařených jablek a hrušek s vanilkovo-smetanovým dipem doprovází toustované elagotaniny s pečeným jádrovým ovocem se smetanovo-karamelovým závěrem. K marinované krevetě v těstíčku nebo pečené vepřové krkovičce s cibulovým zelím a bramborovými špalíky. Je skvělé rovněž s tvrdými zrajícími sýry.

Chardonnay 2018 výběr z hroznů - Vinařství Rauš 60x256

Chardonnay 2018 výběr z hroznů

Vinařství Rauš
Morava, Mikulovská podoblast, Sedlec, Nad Nesytem
285 Kč (KAR)

Suché bílé víno s 4,7 g/l zbytkového cukru, 6,0 g/l kyselin a 14,28 % alkoholu. Víno jiskrné, na barvě krásně nazrálé, do žluto-zlatavé slámy. Vůně jemné vanilky až lískového oříšku, v chuti banánově nasládlé s mandlovou dlouhou dochutí nabádající k dalšímu doušku. Doporučení v gastronomii: k zvěřinové omáčce či demi-glace, ideálně i k dezertu Crème brûlée. Limitovaná edice vína o celkovém objemu cca 450 litrů. Zrálo v použitém barrique sudu z Francie se středním vypálením.

Riesling Burger Wendelstück 2019 spätlese - Weingut Steffens-Keß 60x258

Riesling Burger Wendelstück 2019 spätlese

Weingut Steffens-Keß
Německo, Mosel, Reil, Burger Wendelsuck
350 Kč (U3D)

Bílé suché víno s 12,5 % alkoholu z vinice Burger Wendelsuck. Komplexní, plný a kořeněný ryzlink z vinařství v Reilu, malého městečka v srdci oblasti Mosel. Na strmých svazích řeky Mosely pěstují pouze jedinou odrůdu: Ryzlink rýnský.

Ryzlink rýnský barrique Magnum 2019 pozdní sběr - Vinařství Vajbar 70x255

Ryzlink rýnský barrique Magnum 2019 pozdní sběr

Vinařství Vajbar
Morava, Mikulovská podoblast, Bavory, Pod Pálavou
599 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

První edice exkluzivních vín vinařství nalahvována do láhví Magnum o objemu 1,5 litru. Vína z Pálavských hroznů zrála speciálně ve špičkových francouzských sudech barrique. Víno není v prodeji v jiném balení. Barva je sytě žlutá se zelenými odlesky. Vůně je velmi ovocná, koncentrovaná, ladná a elegantní. Dominuje v ní zralý thajský ananas a meloun Galia. Chuť je hladká, oblá a veselá. Opět tu nacházíme čerstvý i grilovaný ananas a medový meloun. Dochuť je velmi dlouhá, se svěží kyselinou i jemnou stopou tříslovin. Doporučeno ke kachním prsům na medu.

 

Merlot 2019 pozdní sběr - VINICE-HNANICE 58x260

Merlot 2019 pozdní sběr

VINICE-HNANICE
Morava, Znojemská podoblast, Vrbovec, Vinná hora
200 Kč (VPP)

Suché červené véno s 4,6 g/l kyselin, 0,1 g/l zbytkového cukru, 27,7 g/l bezcukerného extraktu a 13,5 % alkoholu. Víno tmavě granátové barvy uchvátí aromatikou přezrálého černého rybízu a černých třešní, které se opakují i v chuti, kde jsou doplněny tóny kakaových bobů s hřejivým závěrem. Doporučeno k jelenímu ragú na červeném víně.

Merlot 2019 pozdní sběr - VINICE-HNANICE 58x260

Cabernet Sauvignon Faluhely 2015

Bodri Piczészet
Maďarsko, Panonská vinařská oblast, Szekszárdi, Faluhely
350 Kč (U3D)

Výběrový vysoce kvalitní Cabernet Sauvignon vypěstovaný ve vinici Faluhely. Intenzivní vůně lesního ovoce a švestek. Krémová textura, v dlouhé dochuti kromě tónů papriky i vůně a chuť zralých plodů. Doporučeno ke steakům, jehněčím pokrmům a zvěřině. Suché červené víno s 14 % alkoholu.

Muflon white doux jakostní šumivé víno - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 67x230

Muflon white doux, jakostní šumivé víno

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava
220 Kč (BOR, MBV, MOR, VPV, VUR)

Sladké bílé šumivé víno s pouhými 6 % alkoholu. Expresivní vůně citrusových květů se příjemně pojí s harmonicky vyváženou chutí s medovými tóny kompotovaných broskví či sušených meruněk. K dezertům, moučníkům, sladkému ovoci a kořeněným thajským jídlům.

Moscato dAsti DOCG 2020 - Cantina Bosio 65x237

Moscato d'Asti DOCG 2020

Cantina Bosio
Itálie, Piemonte
239 Kč (BOR)

Typické bílé sladké a příjemně perlivé víno regionu Piemonte a vinařství Cantina Bosio. Vyrobené z odrůdy Moscato se zbytkovým cukrem 130 g/l. Krátká fermentace po dobu 5 dní při řízené teplotě 15 °C, poté zraje 2 měsíce na vinných kalech, než jde do lahví. V aroma i chuti převládají květinové a medové tóny. Svěžest vína je vyvážena se zbytkovým cukrem a nízkým alkoholem. Výborné jako aperitiv nebo k ovocným a lískooříškovým desertům a zralým sýrům.

Verjus 2020 - VÍNO BLATEL 58x264

Verjus 202020

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Uherský Ostroh, Plachty
77 Kč (LGB)

Je známým ochucovadlem již středověké kuchyně. Připravuje se z nedozrálých bílých nebo červených hroznů utržených během probírky úrody před vinobraním. Verjus z hroznů Svatovavřineckého má růžovou barvu, sladkokyselou a ovocitou chuť a 0 % alkoholu. Je vhodné do omáček nebo salátových dressingů, zálivky, do dezertů a osvěžujících nápojů. Doporučuje se zejména k dochucení pokrmů, které se podávají zároveň s vínem, protože na rozdíl od octa nepřebíjí chuť vína a krásně pokrmy doplňuje díky ovocnosti a pikantní šťavnaté kyselince (14,6 g/l).

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – leden 2021

BOR – Borgo Shop
KAR – Vinárna U Karafy
LGB – La Gurmán Boutique
MBV – Moravská banka vín
MOR – Moravská Vinotéka Mojmírák
ROU – Vinotéka Roučí
U3D – u3deci
VGA – Vinná galerie
VPP – Vinotéka Pod Peřinou
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUR – Vinotéka u Romana

Více v Přehledu brněnských vinoték


Související články: