Novinky brněnských vinoték – březen 2022

Brno, 1. března 2022 – Jasným tipem březnových novinek je unikátní víno z vinařství Miloše Michlovského. Ne nadarmo mu naši přední hodnotitelé nadělili úctyhodných 97 bodů. Mezi novými víny jsou ale další červené či bílé skvosty, řada bublin i víno z kategorie sladkých.

Vivat vinum 09 600x400

 

 

Alibernet MM 2018 výběr z hroznů - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 67x223

Alibernet MM 2018 výběr z hroznů

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast, Velké Bílovice, Přední hora
1650 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Červené suché víno s 14 % alkoholu. Impozantní černorybízový buket doprovázený čerstvým libečkem, švestkovými povidly a černočokoládovými hoblinami je v chuti doplněn strukturovanými robustními taniny s elegantním pralinkovým závěrem. K srnčímu hřebu Wellington s lanýžovou omáčkou nebo konfitovanému jehněčímu kolínku na rozmarýnu a česneku s bramborovým dortíkem. Výborný je i k čokoládovému fondantu s malinovou omáčkou.

 • Zlatá medaile – Gilbert & Gaillard (Franice)
 • Zlatá medaile – Vinař roku České republiky 2021
 • Zlatá medaile – Národní soutěž vín 2021 – Velkopavlovická podoblast (Valtice)
 • Zlatá medaile – AWC Vienna 2021 (Rakousko)
 • Zlatá medaile – Salon vín České republiky 2022 (Valtice)
 • 97/100 – Nejlepší vína České republiky – Průvodce 2021–2022

Révélation brut Crémant de Limoux AOP - Capdepon 64x239

Révélation brut Crémant de Limoux AOP

Capdepon
Francie, Languedoc-Roussillon, Limoux
299 Kč (U3D)

Jemný crémant vyrobený tradiční metodou s druhotnou fermentací v láhvi (prize de mousse) zraje nejméně 2 roky na roštech. Jeho bílá pěna je bohatá a má krásnou perzistenci. Barva je pěkně světle žlutá se zelenými odlesky, vůně je plná jemnosti, mísí bílé květy s čerstvým ovocem a citrusy s broskví. Na patře je chuť svěží; jemně citrónové chutě postupně ustupují kandovanějším tónům. Použité odrůdy: Chardonnay (50 %), Chenin blanc (40 %), Pinot Noir (10 %). Hrozny byly sbírány ručně, alkohol 12,5 %.

Sekt Ryzlink vlašský brut natur 2019 - Vino Cibulka 63x233

Sekt Ryzlink vlašský brut natur 2019

VINO CIBULKA
Morava, Mikulovská podoblast
485 Kč (U3K)

Jedinečný sekt z výjimečné oblasti na Pálavě v obci Bavory z vinice registrované v biorežimu. Základní víno zrálo v nových barikových sudech. Sekt zlatožluté jiskrné barvy, s intenzivní vůní tónů sena a propolisu. Nástup chuti je svěží a mohutný až opulentní. Silné a kvalitní perlení rozvíjí chuť do krásných tónů lučního kvítí, zralých zelených jablek a uzavírá se jemnou perzistencí s dochutí čerstvě pečené briošky. Doba zrání byla 14 měsíců. Alkohol 11 %, zbytkový cukr 4,3 g/l, kyseliny 6,5 g/l.

 • Zlatá medaile – Česká biopotravina 2021 – Biovíno roku (Valtice)
 • Zlatá medaile – Národní soutěž vín 2021 – Mikulovská podoblast (Valtice)

Excellence rosé brut Crémant de Limoux AOP - Capdepon 66x187

Excellence rosé brut Crémant de Limoux AOP

Capdepon
Francie, Languedoc-Roussillon, Limoux
399 Kč (U3D)

Cuvée odrůd Chardonnay (60 %), Chenin blanc (30 %), Pinot Noir (10 %). Jeho bílá pěna je bohatá a má krásnou perzistenci. Jemné a četné bubliny. Barva je růžově-zlatá. Jemná vůně je jemně ovocná (kompot z čerstvého červeného ovoce) a květinová (bílé třešňové květy). Na patře je chuť svěží; jemně ovocné chutě a krásná perzistence v závěru. Alkohol 12,5 %. Jemný Crémant vyrobený tradiční metodou s druhotnou fermentací v láhvi (prize de mousse) zraje nejméně 1,5 roku na roštech.

Hibernal 2020 pozdní sběr - Vinařství Hulata 60x263

Hibernal 2020 pozdní sběr

Vinařství Hulata
Morava, Velkopavlovická podoblast
160 Kč (HUL)

Bílé suché víno. Barva je světle zelenožlutá. Vůně je intenzivní broskvová s bezovým květem. Chuť je plná, lze v ní hledat grapefruit, citron, broskev a jemné květinové tóny. Skvěle ladí k předkrmům a jídlům z ryb. Kyseliny 5,4 g/l, zbytkový cukr 4,2 g/l, alkohol 13 %.

Ryzlink rýnský 2020 pozdní sběr - Vinařství Baláž 58x263

Ryzlink rýnský 2020 pozdní sběr

Vinařství Baláž
Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov, Valtická
260 Kč (ROC)

Bílé suché víno se zbytkovým cukrem 8,0 g/l, kyselinami 9,5 g/l a alkoholem 11,5 %. Víno citrónově žluté barvy s intenzivní aromatikou vyzrálého peckového ovoce v závěru s jemnými tóny citrusové kůry a lipových květů. Ryzlink s vyváženým poměrem cukru a křupavé kyseliny se středně dlouhou osvěžující ovocnou dochutí. Doporučeno k bílým sladkovodním i mořským rybám.

 

Ryzlink rýnský Organic Oak 2020 pozdní sběr - Vino Cibulka 64x237

Ryzlink rýnský Organic & Oak 2020 pozdní sběr

VINO CIBULKA
Morava, Mikulovská podoblast
310 Kč (MBV, U3K)

Víno jiskrné zlatožluté barvy, ve vůni meruňky, květy lípy a lískových oříšků. Chuť je plná, povzbuzující, s jemnou taninovou strukturou. Dochuť je dlouhotrvající s minerální koncovkou. Alkohol 12,5 %.

Pálava 2021 výběr z hroznů - Vinařství Vajbar 62x245

Pálava 2021 výběr z hroznů

Vinařství Vajbar
Morava, Velkopavlovická podoblast, Přítluky, Přítlucká hora
249 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Pálava je vlajkovou lodí vinařství. Barva je sytě zlatá. Vůně je velmi výrazná a mohutná, doslova opulentní. Najdeme tu bez, celý záhon bílých růží a košík zralých svěžích citrusů. Chuť je oblá a marmeládově sladká. Grilovaný ananas a marmelády z exotického ovoce se snoubí s piniovým medem ve velmi dlouhém závěru.
Podávejte k pikantním tapas.

Tramín 2020 pozdní sběr - Vinařství Hulata 58x264

Tramín 2020 pozdní sběr

Vinařství Hulata
Morava, Velkopavlovická podoblast
160 Kč (HUL)

Bílé polosuché víno. Víno je velmi plné, svěží s vyšším obsahem alkoholu. V chuti koření a ovocnost, zejména sladké tropické ovoce. Vychlazený Tramín lze podávat jako aperitiv nebo k dezertům. Vhodné k archivaci. Kyseliny 5,4 g/l, zbytkový cukr 8,0 g/l, alkohol 13 %.

Blauburger 2019 pozdní sběr - Vinařství HANZEL 59x272

Blauburger 2019 pozdní sběr

Vinařství HANZEL
Morava, Znojemská podoblast, Hostěradice, Volné pole
180 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Červené suché víno s 12,5 % alkoholu, 0,5 g/l zbytkového cukru a 4,9 g/l kyselin. Víno charakterizují temně červená barva vyzrálých třešní a libá vůně tmavého lesního ovoce s lehce tabákovým nádechem. Mohutně extraktivní chuť ostružin a borůvek je v dokonalé harmonii s jemnou a hebkou tříslovinou, nasládlými tóny hořké čokolády a kořenitostí vanilky v jejím závěru. Víno má potenciál dalšího nazrávání v lahvi.

Zweigeltrebe 2018 pozdní sběr - Vinařství LAHOFER 58x264

Zweigeltrebe 2018 pozdní sběr

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast, Hostěradice, Volné pole
180 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Červené suché víno s 12,5 % alkoholu, 0,6 g/l zbytkového cukru a 4,9 g/l kyselin. Plné, extraktivní víno tmavě rubínové barvy, které se ve svém projevu postupně otevírá a je tak určeno k delšímu rozjímání. Sladce ovocné a kořenité vůni dominují tóny sušené švestky a černého rybízu doplněné o jemný nádech vanilky a tabáku. V chuti upoutá sametovou tříslovinou a aromatem po tmavém lesním ovoci s převládající stopou černé jeřabiny. Víno má velmi dobré předpoklady k další archivaci.

Cuvée MM 2019 výběr z hroznů - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 66x225

Cuvée MM 2019 výběr z hroznů

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast, Velké Bílovice, Přední hora
1650 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Červené suché cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Carmenere, s 13,5 % alkoholu. Vrstevnatý kabernetový buket černého rybízu, letních ostružin a přezrálých padaných švestek doplňují belgické pralinky se zavařenými tmavými blumami. Robustní odrůdové třísloviny doprovází hebké elagotaniny francouzských dubových sudů. K srnčí kýtě nadívané máslovými hříbky s borůvkovým rizotem provoněným rozmarýnem a tmavou zvěřinovou omáčkou nebo T-bone steak s glazovanou šalotkou.

 • Zlatá medaile – Národní soutěž vín 2021 – Velkopavlovická podoblast (Valtice)
 • 93/100 – Nejlepší vína České republiky – Průvodce 2021–2022

Muscaris 2020 výběr z bobulí - Vinařství Hulata 53x255

Muscaris 2020 výběr z bobulí

Vinařství Hulata
Morava, Velkopavlovická podoblast
280 Kč / 0,5 l (HUL)

Muscaris byl vyšlechtěn v roce 1987 křížením odrůd Solaris a Muškát žlutý. Do odrůdové knihy byl zapsán v roce 2008. Barva zlatožlutá, vůně výrazná, medově hrozinková. Chuť intenzivní po čerstvě utrženém muškátovém hroznu, sladká, kořeněná. Vhodné podávat ke sladkým dezertům. Bílé sladké víno, kyseliny 6,5 g/l, zbytkový cukr 85,5 g/l, alkohol 11 %.

 • Zlatá medaile – Národní soutěž vín 2021 – Velkopavlovická podoblast (Valtice)

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – březen 2022

BOR – Borgo Shop
HUL – Vinotéka Hulata
KAR – Vinárna U Karafy
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
PER – Vinotéka Perkmistr
ROC – RockWine
ROU – Vinotéka Roučí
U3D – u3deci
U3K – Vinotéka U Tří knížat
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...