Novinky brněnských vinoték – květen 2022

Brno, 1. května 2022 – V květnu do Brna míří vína ze všech moravských vinařských podoblastí. Nechybí ale ani bubliny z Francie či nádherný rýňák z Mosely. A už jste pili někdy sekt z odrůdy Sylvánské modré?

Vivat vinum 01 600x400

 

 

Riesling Ürziger Würzgarten trocken 2018 Auslese - Karl Erbes 59x271

Riesling Ürziger Würzgarten trocken 2018 Auslese

Karl Erbes
Německo, Mosel, Urzig, Ürziger Würzgarten
550 Kč (U3D)

Víno z jedné z nejstrmějších vinic ve střední Mosele. Veškeré práce se dělají pouze ručně. Čistá elegantní vůně, s tóny peckového ovoce, koření a citrónu. V chuti plné, minerální, pikantní a slané. Alkohol 13 %, kyseliny 7,0 g/l, zbytkový cukr 7,5 g/l.

Merlot edice Joža Uprka 2021 pozdní sběr - VÍNO BLATEL 73x260

Merlot edice Joža Uprka 2021 pozdní sběr

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Uherský Ostroh, Plachty
185 Kč (LGB)

Víno je tmavě rubínové barvy s velmi příjemnou vůní sladké třešně, vanilky až čokoládovostí v závěru. Chuť je harmonická, ovocná s jemnou tříslovinkou a dlouhou dochutí. Je vhodné ke grilované zelenině, salátům z červené řepy s ovocem a v neposlední řadě k dezertům s tmavou čokoládou a višněmi. Červené suché víno se 0,6 g/l zbytkového cukru, 5,6 g/l kyselin a 13,0 % alkoholu.

Sylvánské modré brut natur - VINO CIBULKA 65x237

Sylvánské modré brut natur

VINO CIBULKA
Morava, Mikulovská podoblast
485 Kč (U3K)

Sekt vyrobený klasickou metodou z unikátní a méně vyskytované modré odrůdy Sylván modrý. Základní víno zrálo v barikových sudech. Jiskřivá krásná zlatavá barva doprovází příjemná a elegantní vůně zralých hrušek a rynglového kompotu s badyánem, skořicí a vanilkou. V chuti osvěžující mineralita.

Cabernet Sauvignon 2020 pozdní sběr - VINO CIBULKA 60x265

Cabernet Sauvignon 2020 pozdní sběr

VINO CIBULKA
Morava, Mikulovská podoblast, Lednice, Ve Starých
215 Kč (MBV, U3K)

Suché červené víno karmínové barvy s vůní třešní a višní. V chuti čokoláda, vanilka, dochuť je střední, jemně svíravá a stále osvěžující. Víno je velmi vhodné ke všem těstovinám s masem, tatarákům, telecímu, vepřovému a mladému hovězímu masu a taktéž k rybám jako je mečoun a tuňák.

Pálava 2021 pozdní sběr - Vinařství LAHOFER 59x266

Pálava 2021 pozdní sběr

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast, Dyje, Babičák
245 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Bílé sladké víno se 57,3 g/l zbytkového cukru, 7,0 g/l kyselin a 11,5 % alkoholu. Nazlátlou třpytivou barvu olivínu doplňuje intenzivní a podmanivý buket ovocně parfémovaných vůní. Vysoká vyzrálost hroznů dodává vínu na mohutnosti a spolu s vyšší kyselinkou umocňují jeho elegantní strukturu. Plnou a intenzivní chuť meruňkovo-broskvového džemu doprovází líbezné medově kořenité tóny.

 

Hibernal 2021 pozdní sběr - Vinařství WALDBERG 63x239

Hibernal 2021 pozdní sběr

Vinařství WALDBERG
Morava, Znojemská podoblast, Vrbovec, Šác
200 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Bílé polosuché víno se 15,0 g/l zbytkového cukru, 6,6 g/l kyselin a 12,0 % alkoholu. Víno zlatavě zelenkavé barvy, ve vůni převládají svěží tóny tropického ovoce. Exotické plody dominují také chuti, kterou doplňuje lehce kořenitý černorybízový závěr.

Ryzlink vlašský 2019 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 65x240

Ryzlink vlašský 2019 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Dolní Věstonice, U třech panen
198 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Polosuché bílé víno. Jemná minerální vůně s tóny bylin, lehce typické Pálavské aroma. Chuť středně plná, lehce medová, se stopou bylin a mírnou hořčinkou. Vyšší alkohol (14,5 %) napovídá také velký potenciál k dalšímu ležení.

Sauvignon Latitude 49 2020 kabinetní víno - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x266

Sauvignon Latitude 49 2020 kabinetní víno

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Popice, Sonberk
198 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Suché bílé víno s 12 % alkoholu. Vyzývavé aroma černého rybízu, angreštu a květu bezu je v chuti doplněno tóny žlutého jádrového a tropického ovoce s impozantní dochutí lučního medu. K toastům s tuňákem a zelenými olivami, k dietním úpravám sladkovodních i mořských ryb, dobře vyzní v kombinaci s kozími sýry, smetanovými krémy a pěnami s exotickým ovocem.

Caractére brut Blanquette de Limoux AOP - Capdepon 64x236

Caractére brut Blanquette de Limoux AOP

Capdepon
Francie, Languedoc-Roussillon, Limoux
299 Kč (U3D)

Tradiční metoda druhotné fermentace v láhvi (prize de mousse). Sekt je z odrůd Mauzac (90 %), Chardonnay (5 %) a Chenin Blanc (5 %). Bílá bohatá pěna a řetězec jemných a četných bublin. Aroma hlohu, akácie, květin, s náznakem minerality. Ve vůni citrón a růžový grapefruit s nádechem lískových oříšků v závěru. Ideální jako dezert i jako aperitiv, s normanským jablečným koláčem nebo citrusovým salátem. Alkohol 12,5 %.

Irsai Oliver frizzante 2021 jakostní perlivé víno - Vinařství Vajbar 64x238

Irsai Oliver frizzante 2021 jakostní perlivé víno

Vinařství Vajbar
Morava, Velkopavlovická podoblast
179 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Velmi oblíbené "bubliny" z aromatické odrůdy. Barva je v tónu bílého zlata. Vůně je velmi bohatá, přináší tóny kvetoucích pomerančovníků, letního ovoce, jemného koření. V závěru meloun Galia a meruňky. Chuť je hladká, mazlivá, od počátku nasládlá. Najdeme v ní medový meloun, červený pomeranč a pomelo, v dlouhém závěru svěží tóny citrusové kůry a kumkvátu. Vyzkoušejte s cheese cake s papájou.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – květen 2022

BOR – Borgo Shop
KAR – Vinárna U Karafy
LGB – La Gurmán Boutique
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
PER – Vinotéka Perkmistr
ROU – Vinotéka Roučí
U3D – u3deci
U3K – Vinotéka U Tří knížat
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...