Novinky brněnských vinoték – červenec 2022

Brno, 1. července 2022 Novinky na pultech brněnských vinoték nyní umožňují zajímavá srovnání. Například Veltlínské zelené ze Znojemska a z Kamptalu, Ryzlink rýnský ze Slovácka a z Mosely, dvě Pálavy z Mikulovska či červená vína: Svatovavřinecké z Velkopavlovicka a dolnokounická Frankovka.

Vivat vinum 03 600x400

 

 

Pálava 2021 výběr z hroznů - Gravitační vinařství Vilavin 62x232

Pálava 2021 výběr z hroznů

Gravitační vinařství Vilavin
Morava, Mikulovská podoblast, Novosedly, U Božích muk
295 Kč (U3K)

Bílé polosuché jemné elegantní víno světlé barvy, s nasládlým aroma čajových růží a akátových květů, zralého manga a banánu, na patře je široké, kulaté a perzistentní, s příjemným zbytkovým cukrem v závěru. Zbytkový cukr 11 g/l, kyselinami 6,1 g/l a alkoholem 14 %. Vhodné k dezertům, drůbežímu masu.

Veltlínské zelené staré keře 2021 pozdní sběr - Oulehla vinařství 59x267

Veltlínské zelené staré keře 2021 pozdní sběr

Oulehla vinařství
Morava, Znojemská podoblast, Dolní Kounice, Šibeniční hora
226 Kč (MOR, RAJ, U3D, U3K)

Suché bílé víno s 12,0 % alkoholu, s buketem letního jablíčka, na patře aroma mléčných lískových oříšků a zeleného pepře, ve finále příjemně nahořklé bylinkové tóny estragonu. Dobře strukturované víno s minerální dochutí. Doporučeno k telecímu řízku, červeným masům na grilu nebo k vepřovému kolínku na víně se šalvějí. Vhodné k sýrům typu gouda, eidam.

Grüner Veltliner Kies 2021 - Kurt Angerer 62x233

Grüner Veltliner Kies 2021

Kurt Angerer
Rakousko, Kamptal
349 Kč (BOR)

Suché bílé víno odrůdy Grüner Veltliner z rakouského Kamptalu, z vinice s převážně štěrkovito-vápenitým podložím. Zrálo v nerezovém tanku. Aroma exotického ovoce, hlohu a kiwi, lískových oříšků a jablíčka. Na patře plnější, osvěžující, minerální s limetovým tónem a skvělou elegancí. V dochuti se objeví také muškátový oříšek a jablečné semínko. Osvěžující víno, které se dobře páruje s rybami, studenými polévkami a zeleninou. Zbytkový cukr 1,1 g/l, kyseliny 6,1 g/l, alkohol 13 %.

  • 90/100 – Falstaff Wineguide Austria 2021/22

Ryzlink rýnský 28 2021 pozdní sběr - VÍNO BLATEL 59x263

Ryzlink rýnský 2,8 2021 pozdní sběr

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Nadhájčí
179 Kč (LGB)

Bílé suché víno zlato-zelenkavé barvy s vůní akátu, lipového květu, bílé broskve a kdoule. Chuť je plná, vrstevnatá, ovocná v závěru medová s dlouhým minerálním závěrem. Víno je vhodné k sýrům, drůbežímu masu, k rybám, najdou se vhodné kombinace s telecím masem. Číslo na etiketě označuje informaci o zbytkovém cukru (2,8 g/l). Kyseliny 5,4 g/l, alkohol 12,5 %.

 

Riesling Erdener Treppchen trocken 2019 Spätlese - Karl Erbes 58x269

Riesling Erdener Treppchen trocken 2019 Spätlese

Karl Erbes
Německo, Mosel, Urzig, Erdener Treppchen
350 Kč (U3D)

Vyznačuje se zralým žlutým ovocem, spárovaným s čistými břidlicovými tóny a vyváženou kyselinkou. Chuťově mírně silnější a s minerálním nádechem. Silné víno, které se velmi dobře hodí k dušeným nebo dušeným rybám, ale také ke chřestu. Obsah alkoholu 13,0 %, kyseliny 6,4 g/l, zbytkový cukr 8,4 g/l.

Pálava Organic 2021 - VINO CIBULKA 62x234

Pálava Organic 2021

VINO CIBULKA
Morava, Mikulovská podoblast, Lednice, Ve starých
195 Kč (VUS)

Polosladké bílé víno s 13,5 % alkoholu. Sytější zlatožluté barvy s výraznou typickou vůní medu a letního kvítí. Chuť je po bílých broskvích, mirabelkách a perníkovém koření. Tělo je plné, kořenité, v dochuti harmonie zbytkového cukru, minerality a osvěžující kyselinky. Vhodné například k vepřovému masu, krocanovi, huse a k paštikám, zralým sýrům, ale také se krásně snoubí například s jablečným koláčem.

Svatovavřinecké Organic 2021 - VINO CIBULKA 62x234

Svatovavřinecké Organic 2021

VINO CIBULKA
Morava, Velkopavlovická podoblast
155 Kč (VUS)

Červené suché víno s 11 % alkoholu, lehce rubínové barvy s rumělkovým meniskem. Ve vůni ostružiny a jahodový džem, v chuti pak jemná struktura jahodového koláče, plná ústa lesních plodů a střední perzistence. Vhodná ke všem pečeným masům, grilovaným klobásám a uzenému.

Frankovka Karlov 2020 moravské zemské víno - Oulehla vinařství 59x265

Frankovka Karlov 2020 moravské zemské víno

Oulehla vinařství
Morava, Znojemská podoblast, Dolní Kounice, Karlov
173 Kč (MOR, RAJ, U2D, U3K)

Červené suché nefiltrované víno s 12,5 % alkoholu. Buket květů fialek a višňové pecky doprovodí v chuti lesní ovoce – ostružiny, mineralita a zemitost Dolnokounicka. Doporučeno k pečené vysoké zvěřině s brusinkovou omáčkou a bramborovým knedlíkem, hodí se k sýrům s bílou plísní, k perníkovým a medovým dezertům.

Riesling Ürziger Würzgarten Alte reben feinherb 2018 Spätlese - Karl Erbes 58x268

Riesling Ürziger Würzgarten Alte reben feinherb 2018 Spätlese

Karl Erbes
Německo, Mosel, Urzig, Ürziger Würzgarten
350 Kč (U3D)

Bílé Lieblich – polosladké víno s 21,7 g/l zbytkového cukru, 6,1 g/l kyselin a 12,0 % alkoholu. Tóny jablka, broskve, limetky, minerální. Dobře vyvážené, s přesvědčivou zbytkovou sladkostí a ovocnou kyselostí. Podloží vinice Ürziger Würzgarten je pro svou barvu popisována jako červená břidlice. Dává vína se svěží kyselinku spojenou s komplexní mineralitou.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – červenec 2022

BOR – Borgo Shop
LGB – La Gurmán Boutique
MOR – Moravská Vinotéka
RAJ – Farmářská prodejna na Ráječku
U3D – u3deci
U3K – Vinotéka U Tří knížat
VUS – Vinotéka U Slunce

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...