Červencová ochutnávka rosé vín v Moravské bance vín

Brno, 3. srpna 2022 – Moravská banka vín uspořádala letní ochutnávku rosé vín. V degustačním listu nechyběla vína růžová či klarety, suchá i sladká, ani perlivá a šumivá. A ani Sauvignon Blanc…

Červencová ochutnávka rosé vín v Moravské bance vín 600x400

Ve čtvrtek 21. července uspořádala Moravská banka vín další ze svých pravidelných řízených degustací. V letním období nabídka příhodnou ochutnávku růžových vín. V degustačním setu se sešlo 12 vzorků vín tichých i perlivých/šumivých, suchých i s vyšším obsahem zbytkového cukru, z naší i zahraniční produkce. Vedle jednoodrůdových vín zaujala také cuvée. A prim hrálo pravděpodobně víno z odrůdy, kterou by nikdo na takové ochutnávce nečekal: Sauvignon Blanc.

Ochutnávka rosé vín v Moravské bance vín

1) Vino Frizzante Prosecco DOC – Cantina Produttori di Valdobbiadene
Itálie, Veneto, Treviso

Bílé perlivé víno z Benátska. Suché lehké šumivé víno s vůní divokých květin, broskví a také hrušek. Má dlouhou dochuť.

2) Scudo Oro Brut Prosecco DOC – Cantina Produttori di Valdobbiadene
Itálie, Veneto, Treviso

Jemné perlení přináší tóny připomínající ovoce s bílou dužninou a květy vistárie. Na patře je cítit jemnost doprovázená typickým kyselinovým koncem.

3) André rosé Demi sec – Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice
Česká republika, Morava

Růžové polosuché jakostní šumivé víno. Je vyrobenou metodou charmat (sekundární kvašení probíhá v nerezových tancích). Jemné dlouhotrvající perlení, 11 % alkoholu. Dle přítomných se jednalo o velice zdařilý vzorek.

4) Ottocentorosa Spumante Rosé Extra Dry Lambrusco IGT – Cantina Albinea Canali
Itálie, Emilia-Romagna

Růžové přírodní perlivé víno. Je lahodné a svěží, s ovocnou vůní a chutí. Velice překvapilo svoji strukturou, jemným perlením a příjemným pocitem při konzumaci. Obsah zbytkového cukru se může pohybovat v rozmezí 12 až 20 g/l.

5) Classic rosé 2020 pozdní sběr, suché – Reisten
Česká republika, Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov, Valtická

Víno světlejší malinové až lososové barvy a zářivých odlesků. Smetanové aroma s dotekem třešní a jahod. V komplexní chuti převažují tóny malin a lesních jahod, které v závěru doplňuje vyšší kyselinka. Suché a minerální víno z odrůd Rulandské modré a Merlot. Zbytkový cukr 6,1 g/l, kyseliny 6,8 g/l a alkohol 12,5 %.

6) Vicar‘s Choice Sauvignon Blanc rosé Bright Light 2020 – Saint Clair Femily Estate
Nový Zéland, Marlborough/Hawkes Bay

Novozélandské růžové víno postavená z 91 % na bílé odrůdě Sauvignon blanc. Růžovou barvu vínu poskytuje přidání 9 % modré odrůdy Malbec. Smíchání dle slov Katie Bruce přímo z vinařství probíhá u vín v relativně „syrovém stavu“. Nutno dodat, že v Evropě je tato metoda až na výjimky nepřípustná. V rámci řízené degustace rosé vín však poskytla nejspíš nejlepší víno večera.

Edice Bright Light označuje nízkokalorická a veganská vína. Hrozny se sklízejí v raném stavu zralosti, aby hladina cukru v bobulích nebyla příliš vysoká a víno si zachovalo svěží kyselinu a nižší alkohol.

Víno světle růžové barvy a vůni zralých jahod, granátového jablka a mučenky s podtóny čerstvého zralého černého rybízu. Nádherná ovocná chuť elegantně doplněná chutí zralého černého rybízu. Alkohol 9,5 %, zbytkový cukr 10 g/l, kyseliny 7,7 g.

 

Červencová ochutnávka rosé vín v Moravské bance vín 2 600x400

 

7) Zweigeltrebe rosé 2021 pozdní sběr, polosuché – Portz Insel, Vino Cibulka
Česká republika, Morava, Velkopavlovická podoblast

Víno jiskrné purpurové barvy s vůní jahůdek a malin. Chuť je harmonická, osvěžující a víno je vhodné na letní a podzimní každodenní pití. Zbytkový cukr 8,5 g/l, kyseliny 8,1 g/l, alkohol 11,5 %.

8) Zweigeltrebe rosé 2021 pozdní sběr, polosuché – Vinařství Kovacs
Česká republika, Morava, Mikulovská podoblast, Novosedly, Kamenný vrch

Barva vína je jemně růžová, vůně je plná, svěží, ovocná. Červený rybíz, jahoda a malina se snoubí s vůní lesního ovoce a rozkvetlé louky. Příjemná chuť nám nabízí limetku a angrešt, která se doplňuje s extraktivní kyselinkou a jemnou mineralitou. Zbytkový cukr 9,2 g/l, kyseliny 7,4 g/6 a alkohol 12 %.

9) Frankovka rosé Gracie 2021 pozdní sběr, polosuché – CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice
Česká republika, Morava, Mikulovská podoblast, Dolní Dunajovice, Pod Slunným vrchem

Jihovýchodní poloha vinice, hluboké, záhřevné a bohaté půdy. Víno s krásnou meruňkově-růžovou barvou. Vůně je výrazná, ovocná, s tóny zralých jahod a malin. Chuť je plná, harmonická, se svěží a hravou kyselinkou. Zbytkový cukr 11 g/l, kyseliny 8 g/l a alkohol 11,5 %.

10) André rosé CH.C.André 2021 pozdní sběr, polosladké – Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice
Česká republika, Morava, Velkopavlovická podoblast, Bořetice, Trkmanska

Víno má lákavou barvu přezrálých malin. Višňový kompot, červený rybíz a list maliníku to vše se spojuje ve velmi ovocné a bohaté vůni. Chuť je v harmonii s vůni, višňový kompot s ostružinou a brusinkovou šťávou je doplněn o velmi svěží kyselinku, kterou doplňuje zbytkový cukr. Zbytkový cukr 30,7 g/l, kyseliny 7,8 g/l, alkohol 11,5 %.

11) Cabernet Sauvignon rosé 2021 pozdní sběr, polosladké – Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova
Česká republika, Morava, Mikulovská podoblast, Sedlec, Nad Nesytem

Zbytkový cukr cca 30 g doplněn vysokou kyselinkou dává vínu svěžest. Víno má typickou bylinnou odrůdovou vůni po zelené paprice, listech černého rybízu se smetanovým nádechem. Chuť je velmi šťavnatá po moštu z bobulového ovoce s dominancí černého rybízu, zakončená mineralitou a svěží kyselinkou.

12) Rulandské modré klaret 2021 pozdní sběr, polosladké – Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova
Česká republika, Morava, Mikulovská podoblast, Sedlec, Zátiší – Hliník

Díky šetrnému lisování celých hroznů má víno sametový projev. V ovocné vůni najdeme tóny hroznové slupky, černého rybízu a zralé kdoule. Chuť je výrazná po červeném jablku, třešni a mandarince zakončená svěží kyselinkou. Alkohol 9,5 %, zbytkový cukr 34,8 g/l, kyseliny 8,8 g/l.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...