Naši vinaři si z Texasu přivážejí 111 medailí

Brno, 3. března 2023 – Z první mezinárodní soutěže vín tohoto roku TEXAS INTERNATIONAL WINE COMPETITION si moravští a čeští vinaři přivážejí skvělých 111 medailí, z nichž bylo 14 velkých zlatých, 60 zlatých a 37 stříbrných medailí. Mimořádně vysoko hodnocená a medailově oceněná tak byla v mezinárodní konkurenci drtivá většina ze 122 přihlášených vín z České republiky.

texas soutez vinari

Zazářily zejména sekty společnosti BOHEMIA SEKT, z nichž Bohemia Sekt Prestige demi sec 2019 získal velkou zlatou (DOUBLE GOLD) a všech dalších pět přihlášených sektů zlaté medaile. Kolekci Miroslava Volaříka z Mikulova korunují dvě velké zlaté za Tramín kořenný 2021 výběr z cibéb a Ryzlink vlašský 2021 pozdní sběr ze slavné trati Železná. Tomáš Krist z Milovic zaujal porotu nejvíce víny Pálava 2022 pozdní sběr a Neronet 2022 pozdní sběr, která získala dvě velké zlaté medaile, a ostatní jeho přihlášená vína si rozdělila ještě 11 zlatých a 6 stříbrných.

„Naši vinaři obdrželi krásných 14 velkých zlatých medailí. USA nejsou členem Mezinárodní organizace pro révu a víno OIV, proto zde neplatí 30% limit pro přiznávání medailí, ale příslušnou medaili získají všechna vína, která dosáhla stanoveného přepočteného bodového limitu. Ocenění DOUBLE GOLD znamená, že se na zlaté medaili shodli všichni čtyři porotci v komisi,“ okomentoval výsledek Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu SOMMELIER, který účast moravských vín na soutěži organizoval a soutěže se účastnil také jako porotce, dále dodal: „letošní ročník TXIWC se konal v období rodea v San Antoniu, největší akce roku v Texasu, kterou každoročně navštíví na 300 tisíc lidí a mně se dostalo nezapomenutelné šance prezentovat ve VIP centru 20 moravských vín. Texas je státem proslaveným červenými víny, proto naše příjemně aromatická bílá sklidila nadšení, jako by přijela na neosedlaném býku a prezentace skončila dotazy po možnostech dovozu takových vín.“

Vynikající zprávou je, že z oceněných vín velkými zlatými a zlatými medailemi bylo celkem 36 našich vín z mladého ročníku 2022. Šest z nich bylo oceněno zvláštním oceněním TOP TEN YOUNGSTER 2022 pro 10 nejlepších vín ročníku 2022. Tři z nich jsou z rané odrůdy Solaris (Chateau Lobkowicz Roudnice, MUDr. Kosík z Tvrdonic a Vinařství Ludwig), která tak i v Americe potvrdila, že je skvělým zdrojem mladých vín.

Hodnocení zhruba tisícovky vín z 13 zemí světa se, mezi laicky i odborníky velmi populární soutěže na ranči Venue of Grace na jihozápadě velkého Austinu v americkém Texasu, jako porotci zúčastnili také Iva Bárta Kováříková a Augustín Mrázik z Bratislavy.

Účast vín z České republiky podpořil finančně Vinařský fond ČR, jejich účast zorganizovala iniciativa Winesupporter.com, dříve Gastropress, vydavatel časopisu Sommelier.

Zdroj a foto: vinazmoravyvinazcech.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...