Ryzlink rýnský z Mělníka byl vybrán nejlepším vínem v Čechách

Brno, 12. srpna 2023 - Národní soutěž vín letos odstartovala hodnocením vín vinařské oblasti Čechy, kde se Šampionem stal Ryzlink rýnský classic 2021, české zemské víno z mělnického vinařství Bettina Lobkowicz. Národní soutěž vín je největší a nejvyšší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem, za finanční podpory Vinařského fondu a ve vinařské oblasti Čechy ji pořádá Cech českých vinařů.

ISS 24571 00039

V Čechách letos opět dominovala vína z Mělnické vinařské podoblasti, když ovládla všechny hlavní kategorie. Vinařství Bettina Lobkowicz získalo za víno Ryzlink rýnský classic 2021, české zemské víno zároveň s titulem Šampiona také vítězství v kategorii bílých suchých vín, výhru v podobě barikového sudu Seguin Moreau od Cechu českých vinařů a vedle toho ještě speciální ocenění Cechu českých vinařů za nejvýše bodovaný Ryzlink rýnský. Velký úspěch pak zaznamenalo další mělnické vinařství Luděk Vondrák, které vyhrálo hned dvě kategorie – bílá polosuchá a polosladká vína a červená vína suchá. Cenu za nejlepší kolekci si odnáší Česká zemědělská univerzita v Praze – Vinařství ČZU s průměrem 88,3 bodů z celkem devíti dodaných vzorků vín.

“Naše vítězné víno Ryzlink rýnský 2021 suché pochází z vinice Kriegerstein, viniční tratě Turbovice. Jedná se o výsadby staré téměř 30 let, půdní profil je málo skeletovitá pararendzina na vápnitých pískovcích. Ruční sběr proběhl zejména s ohledem na udržení dostatečné kyseliny ve víně, což je pro naše vinařství vždy velmi důležité,“ sdělil Jonáš Grepl, zástupce vinařství Bettina Lobkowicz a dodal: „vinifikace pak proběhla v nerezu a před uvedením na trh víno zrálo 6 měsíců v láhvi s cílem získání optimální zralosti a výrazu.”

Šampion a vítězové kategorií:
Kategorie A – bílá vína suchá

  • Šampion a vítěz kategorie: Ryzlink rýnský classic 2021, české zemské víno – Vinařství Bettina Lobkowicz

Kategorie B – bílá polosuchá a polosladká vína

  • Vítěz kategorie: Rulandské šedé 2022, pozdní sběr – Vinařství Luděk Vondrák

Kategorie D – růžová vína a klarety

  • Vítěz kategorie: Rulandské modré klaret 2022, české zemské víno – Vinařství David Chocholatý

Kategorie E – červená vína suchá

  • Vítěz kategorie: Rulandské modré 2021 VOC Mělník – Vinařství Luděk Vondrák

Kategorie G – jakostní šumivá vína

  • Vítěz kategorie: Ryzlink rýnský 2020, české zemské víno – Česká zemědělská univerzita v Praze – Vinařství ČZU

Nejlepší kolekce: Česká zemědělská univerzita v Praze – Vinařství ČZU

Tři komise složené z vinařských odborníků hodnotily 1. srpna 121 vín z celé České vinařské oblasti, v prostorách sklepního hospodářství České zemědělské univerzity v Mělníku. Hodnocená vína obdržela celkem 13 velkých zlatých, 27 zlatých a 3 stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 99 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Hlavním partnerem soutěže jsou BS vinařské potřeby.

Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...