Rok 2023: Přes 1200 medailí pro naše vína ze světových soutěží!

Brno, 5. ledna 2024 – Uplynulý rok 2023 se zařadil na přední příčky mezi roky, kdy bylo o moravských a českých vínech hodně a jen v dobrém slyšet ve světě. Ze zahraničních mezinárodních soutěží vín si přivezla úctyhodných 1275 medailí, potřetí tak překročila magickou hranici tisíce medailí, podruhé dokonce posunutou hranici 1200. Opět se tak potvrdila jejich vysoká kvalita a stále rostoucí obliba i za hranicemi naší země. Účast na soutěžích dlouhodobě podporuje Vinařský fond.

vino kost degustace

Mezi oceněními se objevily nejen zlaté (509), stříbrné (511) a bronzové (167) medaile, ale také fantastických 63 velkých zlatých a 13 platinových medailí udělovaných jen skutečně mimořádným vínům. Medailové zisky pak korunovalo 12 titulů šampiona, tedy ocenění pro vína, která buď celkově, nebo ve svých kategoriích nenašla na soutěžích konkurenta.

„Loňský rok byl opět z pohledu ocenění na mezinárodních soutěží vín pro moravská a česká vína bezesporu velmi úspěšný. To je dobře nejen jako potvrzení světové kvality našich vín, ale hlavně to podporuje stále silnější exportní ambice našich vinařů. Nedařilo se pouze v Evropě, kam náš export míří nejčastěji, ale také v Americe, Asii nebo Africe,“ komentoval tak další velmi úspěšný rok Zbyněk Vičar, ředitel Vinařského fondu. „Velmi potěšující pak je, jak často bodovaly naše tradiční odrůdy jako je Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené mezi bílými víny a Frankovka a Svatovavřinecké mezi červenými, tedy vína nejtypičtější pro náš region, která nejsou v zahraničí tolik zažitá.“

Nejprestižnější soutěže světa jsou pořádány pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno) nebo spadají pod hlavičku VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů). V porotách zasedají přední světoví degustátoři, představitelé UIOE (Mezinárodní unie enologů) a jiní významní a uznávaní odborníci z oboru. Zejména na účast na těchto nejprestižnějších mezinárodních soutěžích, ale i na řadu dalších dlouhodobě přispívá Vinařský fond. Vedle příspěvku na startovné hradí také náklady na dopravu soutěžních vzorků po celém světě. Účast moravských a českých vín pak organizačně zajištuje Národní vinařské centrum, část soutěží pak také iniciativa Winesupporter.com (dříve redakce časopisu SOMMELIER).

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY ROKU 2023

Šampioni: Hned 5 šampionů, tedy nejlepší vína svých kategorií, si odvezli moravští vinaři z mezinárodní soutěže bílých vín Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg a 3 (z celkově 7 udělených) ze slovenské soutěže Muvina Prešov. Dařilo se také na americké půdě, kde si po jednom šampionovi připsali na soutěžích Great American International Wine Competition a Texas International Wine Competition. Absolutním šampionem soutěže se pak stalo moravské víno na soutěži Cool Climate Wine Awards v Polsku a německé PIWI International Wine Challenge.

Platinové medaile: Z padesátky udělených platinových medailí pro vína celého světa jich na soutěži Great American International Wine Competition v New Yorku hned třináct putovalo na Moravu.

Velké zlaté medaile: Celkem 15 velkých zlatých, nejvíce ze všech soutěží, získali naši vinaři na soutěži Texas International Wine Competition, 12 pak na San Francisco International Wine Competition a 9 na pařížské Vinalies Internationales.

Nejvíce medailí: Největší úspěch v počtu obdržených medailí zaznamenala moravská a česká vína tradičně ve Vídni na soutěži AWC Vienna. Odvezla si odtud neuvěřitelných 302 medailí. Včetně Ocenění dobré kvality („Seal of Approval“) ale získali dokonce úctyhodných celkových 349 ocenění. Na této soutěži také dosáhli největšího počtu zlatých medailí – 93.

Další zajímavá ocenění:

  • Nejlepším vínem soutěže Cool Climate Wine Awards byla vyhlášena Pálava slámové víno 2021 z vinařství Réva Rakvice. Zajímavostí je, že stejné víno, ovšem ročníku 2020, obsadilo v loňském roce na soutěži druhé místo. Na celkově druhém místě soutěže se pak umístilo Rulandské modré výběr z hroznů 2018 z vinařství Vinselekt Michlovský.
  • Nejlepším enologem v kategorii tichá vína byl na soutěži Bacchus Madrid vyhlášen Jiří Toman, hlavní enolog a sklepmistr B\V Vinařství z Milotic u Kyjova. Stejného ocenění se mu dostalo již v roce 2021.
  • Mimořádným oceněním, uděleným speciálně k 25. výročí založení soutěže Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg pro původní odrůdu vyšlechtěnou v dané zemi (Cépage autochtone), se pak může pyšnit Pálava Maidenburg 2022 z vinařství Reisten v Pavlově.
  • Charitativní soutěž Great American Wine Competition udělila zvláštní grant vinařství Dvůr pod Starýma Horama z Boršic ve výši 500 USD, kterou vinařství věnovalo hospicu paliativní péče PAHOP v Uherském Hradišti.
  • Dalších 22 ocenění si připsala moravská vína na mezinárodní soutěži Ryzlinků rýnských, německé Best of Riesling. Hodnocení soutěže je velmi přísné a ocenění se uděluje pouze vínům, která dosáhnou alespoň 87 bodů. Moravská vína zde získala hned 3x úctyhodných 92 bodů, 1x 91 a 2x 90 bodů.

Zdroj: Vinazmoravyvinazcech.cz, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...