Látka na léčbu leukemie z Masarykovy univerzity obdržela americký patent

Brno, 5. června 2023 - Tým docenta Marka Mráze z Masarykovy univerzity a FN Brno získal americký patent na využití GAB1 inhibitorů v léčbě hematologických malignit. Tento úspěch vychází z více než desetiletého studia GAB1 proteinu a jeho úlohy v biologii B buněčných malignit a je příkladem excelentního základního výzkumu s aplikačním potenciálem.

   

Mezi vítězi kuchařské soutěže pro děti jsou dva týmy z Brna

Brno, 5. června 2023 – Finále Zdravé 5 vyvrcholilo na konci května kuchařským kláním v Praze, kde se v pěti kategoriích utkalo 15 nejlepších týmů z celé republiky. Brněnské Včeličky ze školky Hudcova vyhrály mezi dětmi z mateřských škol. Další dva školní týmy z jihu Moravy si vyvařily svých kategoriích bronz. Celkově se do jedenáctého ročníku soutěže přihlásilo rekordních 330 týmů.

   

Dvě stě mladých herců a hereček se představí na festivalu Brnkání

Brno, 31. května 2023 – Do Brna přijíždí dvě stovky divadelních nadšenců a amatérských herců z celého Česka, aby ve čtyřech dnech od 1. do 4. června zahráli dvě desítky představení v lužáneckém pracovišti Lidická a Bezbariérovém divadle Barka. Chystá se 29. ročník nesoutěžní přehlídky dětských a mladých divadelních souborů Brnkání v režii Střediska volného času Lužánky, tentokrát s podtitulem Na kolejích.

   

Červnové víkendy v Kohoutovicích ozvláštní Mladé hody a Kouzelné odpoledne

Brno, 31. května 2023 – Městská část Brno-Kohoutovice pořádá v červnu akce pro všechny generace. Důkazem jsou Mladé hody, které organizují se Společenstvím křesťanské mládeže 10. června. Další víkend, tedy 15. června, proběhne pro malé i velké Kouzelné odpoledne v prostorách SVČ Legato.

   

Děti z Řečkovic i Mokré hory čeká zábavný den na Horáckém náměstí

Brno, 31. května 2023 – V pátek 2. června pořádá městská část Brno-Řečkovice a Mokrá Hora tradiční Den dětí. Nově proběhne při řečkovickém sídlišti na Horáckého náměstí u školy mezi 15 a 20 hodinou.

   

Svatební obřady mohou nově probíhat na celém území Kohoutovic

Brno, 30. května 2023 – Od května mohou Kohoutovičáci vstupovat do manželského svazku nejen na předepsaných místech, ale kdekoliv, a to bez poplatku. Doposud to bylo možné pouze na radnici, jiná místa byla za poplatek.

   

Zoo Brno slaví 70 let od otevření výstavou v Urban centru

Brno, 29. května 2023 - V letošním roce slaví brněnská zoo 70 let od svého otevření. Historii, současnost i budoucnost a význam Zoo Brno představuje nová výstava v Urban centru, která potrvá do 10. července.

   

V Brně vystavují nejvzácnější liturgické oděvy zdejší diecéze

Brno, 24. května 2023 - Před několika dny začala souběžně v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity a v Diecézním muzeu na Petrově výstava nejvzácnějších liturgických oděvů Diecéze brněnské. Potrvá do 2. června, přičemž od července do září pak bude součástí expozice v želivském klášteře.

   

Letošní zima byla teplejší, ale topná sezóna v Brně byla delší

Brno, 23. května 2023 – Teplárny Brno přerušily od 22. května dodávky tepla. Topily tak nepřetržitě od 19. září loňského roku. „Vloni jsme přestali topit už počátkem května, letos chladnější počasí přetrvávalo přece jen o něco déle. Podle předpovědi meteorologů se ale zdá, že toto první přerušení se stane také definitivním ukončením topné sezony 2022/23. Kdyby se však ještě výrazně ochladilo, jsme připraveni v rámci vyhlášky dodávky neprodleně obnovit,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

   

Strana 1 z 297

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF